01 Temmuz 2022, Cuma
Haber Giriş: 20.02.2022 23:18 | Son Güncelleme: 21.02.2022 10:23

Hermes pandemide artan çanta talebine yetişemedi, 3 yeni fabrika açıyor

Pandemide Hermes çantalara olan ilginin patlaması firmayı harekete geçirdi. Lüks moda devi, 20 bin doları bulan fiyatlarla satılan Hermes Birkin ve Kelly çantalardan üretebilmek için üç yeni fabrika açmaya hazırlanıyor
Hermes pandemide artan çanta talebine yetişemedi, 3 yeni fabrika açıyor

Corona virüs salgını döneminde dünyadaki milyarderlerin serveti yüzde 27,5 artış göstererek 10,2 trilyon doları aştı. Zenginlerin, zenginliklerini artırdığı dönemde, dünyanın en lüks çantalarının satışları da fırladı. Dünyaca ünlü Fransız lüks moda markası Hermes, 20 bin dolarlık deri çanta talebini karşılamakta zorlandığı için üç yeni fabrika kurulacağını açıkladı.

Satışlar yüzde 12.3 arttı

New York Post’un haberine göre Hermes’in ikonik çanta modelleri Birkin ve Kelly, şirketin 2020’nin son çeyreğindeki satışlarını yüzde 12.3 artırarak 2.1 milyar euro’ya ulaşmasını sağladı. Uzmanlar, salgın sürecinde para harcanabilecek alanların sayısının çok azaldığını, müşterilerin lüks aksesuarlara yönelmesinin sebebinin bu olabileceğini söyledi.

Pek çok marka pandemi nedeniyle gelirlerinde büyük kayıplar yaşarken, Hermes’in geçen yıl geliri yalnızca yüzde 6 düştü. Bu, Gucci gibi pek çok markanın da sahibi olan Kering’in yüzde 16 düşüş yaşamasıyla kıyaslandığında oldukça az kalıyor.

Klasikler değer kazandı

Lüks ürünlerin satışında uzman olan Michele Ateyeh, “İnsanların gidebileceği açılışlar, organizasyonlar ya da prömiyerler olduğunda Gucci moda dünyasının en mükemmel zamanını yaşıyordu. Pandemi döneminde ise Hermes çantaları gibi klasikler perakende satışlarda daha da fazla değer kazandı” dedi.

Fiyatı yüzde 20 arttı

New York’taki Madison Avenue Couture butiğinin sahibi olan Judy Taylor, 2020 yılında 2019’a kıyasla yüzde 30 daha fazla Hermes çanta sattığını, bunun da son 11 yılın en iyi rakamları olduğunu söyledi. Anneler Günü ile birlikte işlerinin çok arttığını ifade eden Taylor en çok rağbet gören renklerin gri, siyah, altın, kirli beyaz ve karamel olduğunu belirtti. Çantaların fiyatının yüzde 10 ile 20 arasında artmasının bile talebi düşürmediğini söyleyen Taylor, Hermes çantaların geçtiğimiz yıl ilk kez 20 bin dolar barajını aştığını vurguladı.

Hermes hakkında

Hermes International S.A. veya kısaca Hermes, 1837'de kurulmuş bir Fransız lüks tasarım evidir. Deri ürünler, yaşam tarzı aksesuarları, ev mobilyası, parfümeri, mücevher, saat ve hazır giyimde uzmanlaşmıştır. 1950'lerden beri logosu, atlı bir Duc arabasıdır.