01 Aralık 2022, Perşembe
Haber Giriş: 18.08.2022 08:59 | Son Güncelleme: 18.08.2022 09:37

Japon tasarımcı Hanae Mori hayatını kaybetti

Kimonodan ilham alan Japon öğelerini tasarımlarına aşılamakla tanınan modacı Hanae Mori hayatını kaybetti. Japonya İmparatoriçesi'nin 1993'te giydiği gelinliğini tasarlayan Hanae, 1950'lerde ve 1960'larda yüzlerce Japon filmi için kostümler tasarladı
Japon tasarımcı Hanae Mori hayatını kaybetti

Moda dünyası Issey Miyake'nin yasını tutarken Japonya bir tasarımcısını daha kaybetti. Japonya'nın modern, modaya uygun bir ulusal kimliğini ve çalışan kadının yükselişini simgeleyen dünyaca ünlü Japon moda tasarımcısı Mori Hanae yaşamını yitirdi.

Kyodo ajansına göre, 96 yaşındaki Japon moda tasarımcısı başkent Tokyo'daki evinde 11 Ağustos Perşembe günü hayatını kaybetti. Batıdaki Şimane eyaletinde doğan Mori, ailesiyle taşındığı başkentteki Tokyo Woman's Christian Üniversitesinden (TWCU) mezun olmuş ve ilk atölyesini kentin Şincuku bölgesinde 1951'de açmıştı. 1956'da New York'ta sergilediği "Doğu Batı'yla buluşuyor" koleksiyonuyla uluslararası tanınırlığa kavuşan Mori, 1977'de Fransız "haute couture" moda tasarımcıları listesine resmen kaydolan ilk Japon unvanını taşıyor.

Renk kombinasyonları, kelebek motifleri ve "kimonoyu elbiselere dönüştürdüğü" tasarımlarıyla Japon kadın modası üzerindeki etkisiyle bilinen Mori, 1996'da Kültür Nişanı’na (Order of Culture) layık görülmüştü. 

İmparatoriçenin gelinliğini tasarladı 

Yüzlerce Japon film ve tiyatro yapımına kostüm hazırlayan Mori, bugünün Japon İmparatoru Naruhito'nun eşi İmparatoriçe Masako'nun 1993'teki düğününde giydiği beyaz elbiseyi de tasarlamıştı. Fransız "Legion d'honneur" onur nişanına da layık görülen Mori, son defilesini Paris'te 2004 yılında gerçekleştirmişti.  Şarkıcı Hibari Misora ​​için tasarladığı özenli kostümler de moda tutkunları arasında oldukça iyi biliniyor. Ayrıca 1985'te Milano'daki “Madame Butterfly” da dahil olmak üzere opera ve Noh tiyatrosu için tasarımlar yaptı. 2002 yılında Fransız hükümetinden Legion of Honor ile ödüllendirildi.

Hanae Mori ofisinden yapılan açıklamaya göre, kendi işi olan iki oğlu, bir kızı, yedi torunu ve birkaç torununun çocuğu bulunan tasarımcının torunları Izumi Mori ve Hikari Mori da mankenlik yapıyor. mankendir torunu tarafından hayatta kaldı. Hanae Mori'nen kocası Ken Mori 1996 yılında ölmüştü.

Kaynak: AA