15 Temmuz 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.06.2024 09:39 | Son Güncelleme: 23.06.2024 11:43

İngiltere'nin en zengin ailesine hapis cezası: Çalışanlarına köle gibi davrandılar

New York Times İngiltere'nin konuştuğu davayı yazdı. İsviçre ceza mahkemesi, İngiltere’nin en zengini olan Hinduja Ailesi'nin üyelerine Cenevre'deki villalarında çalışanlarına kötü muamele yaptıkları hatta köle gibi davrandıkları için hapis cezası verdi
(Soldan sağa) Prenses Anne, Adil Ray, Kamal Hinduja, Hinduja Group Avrupa Başkanı Prakash Hinduja ve Hinduja Global Solutions Ltd Hindistan Başkanı Ashok P Hinduja, 26 Eylül 2023. (Dave Benett/Getty Images for Raffles London)
(Soldan sağa) Prenses Anne, Adil Ray, Kamal Hinduja, Hinduja Group Avrupa Başkanı Prakash Hinduja ve Hinduja Global Solutions Ltd Hindistan Başkanı Ashok P Hinduja, 26 Eylül 2023. (Dave Benett/Getty Images for Raffles London)

Isabella Kwai / New York Times

Cuma günü bir İsviçre mahkemesi, İngiltere'nin en zengin ailesinin üyelerini Cenevre'deki lüks bir villada ev işçilerine kötü muamele göstermekten suçlu buldu, ancak daha ciddi bir suç olan insan kaçakçılığı suçlamasından beraat verdi. Savcılar ailenin dört üyesini (Prakash Hinduja, eşi Kamal Hinduja, oğulları Ajay Hinduja ve gelinleri Namrata Hinduja) Hindistan'dan çok sayıda işçiyi kaçırmak ve sömürmekle suçlamıştı. Çalışanların pasaportlarına el koymak ve onları villada fazla mesai ücreti almadan günde 16 saat veya daha uzun süre çalışmaya zorlamakla suçlandılar. Hindujaları temsil eden avukatlar iddiaları reddetmişti.

Tazminata mahkum edildiler

Haber ajanslarına göre mahkeme Prakash ve Kamal Hinduja'yı dört yıl altı ay, Ajay ve Namrata Hinduja'yı ise dört yıl hapis cezasına mahkum etti. Ayrıca yaklaşık 950. bin dolar tazminat ve 300 bin dolar da yargılama gideri ödemelerine hükmetti. Ailenin iş danışmanı olan ve aynı zamanda suçlamalarla karşı karşıya kalan Najib Ziazi'nin de istismarda suç ortağı olduğu tespit edildi. Hindujaları temsil eden avukat Romain Jordan tarafından yapılan bir açıklamada, aile üyeleri karardan dolayı "hayal kırıklığına uğradıklarını" ve bir üst mahkemeye temyiz başvurusunda bulunduklarını söyledi. Açıklamada, "Ailenin yargı sürecine olan inancı tamdır ve kendilerini savunmaya kararlıdırlar" denildi.

47 milyar dolarlık servet

Hinduja Ailesi, otomotiv üretimi, bankacılık, petrol ve gaz, emlak ve sağlık hizmetleri alanlarında büyük holdinglere sahip çok uluslu bir holdinge liderlik ediyor. The Sunday Times of London kısa süre önce ailenin net servetini 37 milyar sterlin (47 milyar dolar) olarak tahmin etti ve Hindujaları İngiltere'nin en zengin ailesi olarak listeledi.

Evcil hayvanlarına daha fazla bütçe ayırdılar 

İsviçre basınında yer alan haberlere göre, yakından takip edilen davada tartışmalar 10 Haziran'da başladı ve baş savcı Yves Bertossa, ailenin bir evcil hayvan için bir ev işçisinin maaşından daha fazla bütçe ayırdığını iddia etti. İddianameye göre, çocuklarla ya da ev işleriyle ilgilenen bazı ev çalışanlarına ayda 10.000 rupi (şu anda yaklaşık 120 dolar) gibi düşük bir ücret ödeniyordu. İddianamede, işçilerin çoğunun Hindistan'ın yoksul kesimlerinden geldiği ve fazla mesai ücreti almadan "şafaktan akşam geç saatlere kadar" çalıştıkları belirtildi. İddianameye göre, Cenevre'nin ev işçileri için belirlediği asgari ücretin çok altında olan maaşları, kolayca erişemedikleri Hint banka hesaplarına yatırılıyordu.

Pasaportlarına el koyup bodrumda yatırdılar

Savcılar Hinduja ailesinin ev hizmetlerinde çalışan işçilerin pasaportlarına el koyduğunu ve penceresiz bir bodrum odasında ranzalarda uyudukları villadan ayrılmamalarını söylediğini iddia etmişti. İddianamede, işçilerin aynı koşullar altında çalıştıkları Fransa ve Monako gezileri de dahil olmak üzere her zaman hazır olmalarının beklendiği belirtildi. Jordan "abartılı ve önyargılı" olarak nitelendirdiği iddiaları reddetmişti. Karardan önce yaptığı açıklamada "Hinduja ailesinin üyeleri bu iddiaları şiddetle reddediyor" dedi.

Davacılarla anlaştılar

İsviçre haberlerine göre, aile için çalışan ana suçlayıcıları içeren bir hukuk davası geçen hafta sonuçlandı. Jordan anlaşmanın şartlarını açıklamayı reddetti ancak anlaşmanın "gizli" olduğunu ve davacıların şikayetlerini geri çektiklerini söyledi. İsviçre basınında yer alan haberlere göre, ceza davasında savcılar 5 buçuk yıla kadar hapis cezasının yanı sıra milyonlarca frank para cezası ve tazminat talep etmişti. Üç Hinduja kardeş, ikisi İngiltere'de ve Avrupa'da olmak üzere ailenin holdingini yönetiyor. Ailenin Londra'da 25 yatak odalı bir rezidans ve tarihi bir eski hükümet binası olan Eski Savaş Ofisi'ndeki beş yıldızlı Raffles Oteli de dahil olmak üzere geniş bir gayrimenkulü bulunuyor. Kardeşlerin en büyüğü olan ve aynı zamanda Hinduja Group'un ortak başkanı olan Srichand Hinduja geçen yıl mayıs ayında 87 yaşında öldü. Hinduja'nın ölümünden önce aile içindeki gruplar aile varlıklarının kontrolü konusunda uzun süren bir mücadeleye girişmişti.

 © 2024 The New York Times Company