03 Ekim 2023, Salı
Haber Giriş: 05.03.2022 11:08 | Son Güncelleme: 05.03.2022 11:21

Rusya çemberi daraltıyor, Ukrayna'da panik artıyor

Rusya-Ukrayna savaşı 9. günü geride bıraktı. Putin'in giderek şiddetlendirdiği saldırılar başta Kiev olmak üzere ülkede paniği artırdı: Ukrayna kendi amiral gemisini batırdı, halk şehirleri terk etmek için tren istasyonlarına akın etti
Rusya çemberi daraltıyor, Ukrayna'da panik artıyor

Dan Bilefsky/ The New York Times

Rusya'nın, Ukrayna'yı işgali ilk haftasını geride bırakırken paniklemiş Kiev sakinleri kaçmak için cuma günü başkentin ana tren istasyonunu kuşattı. Rus kuvvetleri, güneydeki stratejik açıdan önemli Karadeniz kıyısındaki şehirlere saldırılarını artırdı. Rus kuvvetleri, iki gün önce güneydeki Kherson kentinin kontrolünü ele geçirdikten sonra ilerlemeye çalışıyordu. Yakındaki Mıkolayiv'da, Ukraynalılar gelecek saldırı için hazırlanıyorlardı. Rusya'nın yakında, kıyıların kontrolünü ele geçirip ülkeyi uluslararası nakliyeden kesebileceği endişeleri arttı.

Kendi savaş gemilerini batırdılar

Ukrayna donanmasının, savaş gemisinin herhangi bir Rus askeri saldırısında ele geçirilmesini önlemek için perşembe günü kendi Karadeniz filosunun amiral gemisini kasıtlı olarak batırması, durumun ne kadar sarsıcı hale geldiğinin önemli bir örneği oldu.

Avrupa'nın Ukrayna'daki en büyük nükleer santralinde çıkan yangınla ilgili dünya çapındaki alarm, uluslararası gözlemcilerin cuma günü yaptığı açıklamada radyasyonun sızdığına dair bir işaret olmadığını söylemesinin ardından hafifledi. Cuma günü, tesis Rusların elinde geçti. İşte son gelişmeler:

- Rusya cuma günü Facebook'a erişimi engelledi ve silahlı kuvvetleri hakkında yanlış bilgi yayan herkesi 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırmakla tehdit etti. İfade özgürlüğü, Başkan Vladimir Putin'in 22 yıllık görev süresinde hiç olmadığı kadar agresif bir şekilde bastırılıyor.

-Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce kişi Kiev'de trenlere yetişmeye yarışırken, cuma günü birkaç büyük patlama şehri salladı. Seyir füzesine benzeyen gümüş, metalik kuyruk kısmı bir otoparka indi. Ukrayna ordusu yaptığı açıklamada, Rus ordusunun ana amacının başkenti kuşatmak olduğunu belirtti.

-NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, cuma günkü dışişleri bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, NATO’nun Ukrayna'nın talebini reddettiğini açıkladı. Ukrayna, ülkesinin hava sahasında uçuşa yasak bölge kurulmasını talep ediyordu.

- Rus bombardımanı, Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv'in yerleşim alanlarını ve iş bölgelerini harap etti. Videolar, The New York Times'ın Görsel Araştırmalar ekibi tarafından doğrulandı.

- Beyaz Saray, ABD'nin Rusya'nın sekiz elitine yaptırım uyguladığını ve 19 oligark ile ailelerine vize kısıtlamaları getirdiğini söyledi. Biden yönetimi ayrıca bazı Ukraynalıların ülkede geçici olarak kalmasına izin vereceğini söyledi. Avrupa Birliği ve Kanada işgalden kaçan Ukraynalılar için benzer önlemler aldıklarını açıkladı.

 © 2022 The New York Times Company