16 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 24.06.2024 11:37 | Son Güncelleme: 24.06.2024 12:54

Senaryosu ChatGPT ile yazılan filmin galası tepkiler üzerine iptal edildi

Senaryosu ChatGPT 4.0 ile yazılan The Last Screenwriter (Son Senarist) filminin Londra'daki galası halkın tepkisinin ardından iptal edildi
Senaryosu ChatGPT ile yazılan filmin galası tepkiler üzerine iptal edildi

Peter Luisi’nin yönettiği ve Nicholas Poplin oynadığı The Last Screenwriter (Son Senarist) filminin senaryosu ChatGPT 4 tarafından yazıldı ve gelişmiş bir yapay zeka senaryo yazma sistemi ile yüzleşen bir senaristin hikayesini anlatıyor. Filmin dünya prömiyerinin 23 Haziran pazar günü Londra'daki Prince Charles sinemasında gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Ancak filmin senarist yerine yapay zeka kullanılması konusunda izleyicilerden tepki görmesi üzerinde sinema salonu gösterimi iptal ettiğini duyurdu.

X'te açıklama yayınlayan salon, izleyicilerin tepkisinin sektördeki daha geniş bir soruna işaret ettiğini söyledi.

"Herkesin göze alması gereken önemli bir konu"

Filmin yönetmeni Luisi, ise filmin tüm amacının, yapay zekanın film endüstrisi üzerindeki etkisini tartışmak olduğunu söyledi. Luisi "Biz küçük, bağımsız bir İsviçre yapım şirketiyiz. Büyük bir stüdyo değiliz ve bundan para kazanmaya çalışmıyoruz. Bence bu herkesin göz atması gereken önemli bir konu. Dürüst olmak gerekirse, bu filmin senaristlere yardımcı olacağını bile düşünüyorum, çünkü insanlar bir insan olmadan da film yazılabileceğini görünce şaşırabilirler" dedi.