13 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.07.2023 10:17 | Son Güncelleme: 11.07.2023 11:44

Basit ama etkili 4 yöntem: Sıcak çarpmasından korunun

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) küresel deniz yüzeyi sıcaklıklarının mayıs, haziran ve temmuzda rekor seviyeye ulaştığını ve bunun daha da artacağını söyledi. İşte kavurucu yaz sıcaklarında sıcak çarpmasından korunmak için alınabilecek basit ama etkili 4 yöntem
Basit ama etkili 4 yöntem: Sıcak çarpmasından korunun

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Atlantik Okyanusu'ndaki deniz yüzeyi sıcaklıklarında olağanüstü bir artış tespit edildiğini açıkladı. Mayıs, haziran ve temmuz aylarında deniz yüzeyi sıcaklıklarının rekor seviyelere ulaştığı ve El Nino hava koşullarının etkisiyle önümüzdeki aylarda daha fazla sıcaklık rekorunun yaşanacağı ifade edildi.

Aşırı sıcakların bastırdığı ve yoğun nemle birleştiğinde adeta nefes aldırmadığı bugünlerde çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle de kronik hastalığı olanlarda, hamilelerde, aşırı kilolu kişilerde, bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda çok kısa bir süre bile sıcak çarpmasına maruz kalmak için yeterli oluyor.

İhmal edilmesi ciddi tehlikelere yol açabiliyor

Yaz aylarında en sık rastlanan sorunlar arasında sıcak çarpmasının geliyor, şikayetlerin birazdan geçer düşüncesiyle tedavisinin ihmal edilmesinin kimi zaman çok ciddi tehlikelere yol açabiliyor ve hatta hayati riske neden olabiliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Canpolat sıcak çarpmasının 10 önemli belirtisini, alınabilecek etkili önlemleri ve sıcak çarpmasında yapılması gerekenleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Bu saatlerde mümkünse dışarı çıkmayın

İklim değişikliğiyle birlikte son yıllarda sıcak çarpması çok daha fazla görülüyor. Yaz aylarında 10-16 saatleri arasında güneş ışınları daha yoğun olduğundan sıcak çarpması riskinin bu saatlerde arttığını belirten Dr. Alper Canpolat “Bu nedenle güneşin en dik açı ile geldiği öğle saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarıda olmaktan kaçının. Dışarıya çıkmak zorundaysanız ağaçlar, şemsiyeler ya da güneşlikler gibi gölgeliklerin altında durarak doğrudan güneş ışığından korunmaya çalışın. Egzersiz veya yürüyüş yapmak için de kesinlikle günün nispeten serin saatlerini tercih edin” diyor. 

Kapalı araçta kalmaktan kaçının

Özellikle yazın kapalı araçta kalmak camlar açık olsa dahi tehlikeli sonuçlara hatta yaşam kaybına neden olabildiğinden park halindeki araçta kalmayın. Bebekleri, çocukları, yaşlı veya engelli bireyleri de araç gölgede, camı da açık diye düşünerek hele de yalnız başına kesinlikle bırakmayın. 

Dışarı çıkarken bu önlemleri alın  

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Canpolat “Sıcak havalarda açık renkli, hafif ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Şapka veya benzeri bir başlık ile güneş ışığından korunulmalıdır. Güneş yanıklarını önlemek için güneş koruyucu kremler ve güneşin zararlı ışınlarına karşı ultraviyole korumalı olduğundan emin olduğunuz güneş gözlüğü kullanılmalıdır” diyor. 

Su içmek için susamayı beklemeyin

Özellikle de yaz aylarında susuzluk hissetmeseniz bile mutlaka yeterince su içmeye dikkat edin. Salatalık, karpuz, marul gibi su içeriği yüksek yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketebilir, sıcak yaz günlerinde terleyerek vücuttan atılan sıvı ve mineralleri yerine koymak için günde bir-iki bardak maden suyu (200-250 ml) içebilirsiniz. Ancak tuz duyarlı kişilerin, hipertansiyon, böbrek ya da kalp hastalığı olanların doktorlarına danışarak bu gıda ve içecekleri tüketmesi gerekiyor. 

Sıcak çarpmasının 10 önemli belirtisi

 1. Yüksek ateş
 2. Baş ağrısı
 3. Mide bulantısı
 4. Kusma
 5. Kalp hızında artış
 6. Hızlı nabız
 7. Baş dönmesi
 8. Halsizlik, düşkünlük, yorgunluk
 9. Soluk cilt
 10. Huzursuzluk, şuur bulanıklığı

 

Sıcak çarpmasına yol açan etkenler

Sıcak çarpmasının yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kalmak ve yeterli sıvı alamamak veya sıcak ortamda ağır eforlu işler yapmak gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bir sorun olduğunu belirten Dr. Alper Canpolat sıcak çarpmasına neden olan faktörleri şöyle açıklıyor: 

 • Aşırı güneşe maruz kalmak
 • Sıcakta veya güneş altında egzersiz ve spor yapmak 
 • Sıcakta veya güneş altında uzun süre dışarıda çalışmak 
 • Güneş altında bırakılmış araba gibi küçük ve kapalı ortamlarda durmak 
 • Uzun süre plajda, kumsalda, saunada kalmak
 • Sıcak havalarda yeterli su içmemek 
 • Soğutma olanaklarının (klima sistemi) yetersiz olduğu ortamlarda bulunmak

Sıcak çarpmasında ne yapmalı?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Canpolat, sıcak çarpması tedavisinde ana hedefin vücut sıcaklığının düşürülmesi olduğunu belirterek “En yakın sağlık kuruluşuna başvuruncaya kadar sıcak çarpması belirtileri gösteren kişi hemen serin bir yere alınmalıdır. Üzerindeki sıkı giysiler gevşetilmelidir. Vücuttaki sıvı ve elektrolik kaybını karşılamak için bol su içirilmeli ve tuzlu yiyecekler tüketmesi sağlanmalıdır. Ancak bireyin şuur durumunda bulanıklık varsa su ve başka gıda vermekten kaçınılmalı, hızlıca sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Mümkünse kişinin soğuğa yakın suyla duş alması sağlanmalıdır. Duş olanağı yoksa buz paketleri veya soğuk ıslak havlularla vücuda kompres yapılmalıdır. Sıcak çarpmasında ateş 40 dereceyi aşsa da, ateş düşürücü ilaçların tedavide yeri yoktur” açıklamasında bulunuyor.