26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 19.03.2024 21:38 | Son Güncelleme: 19.03.2024 22:09

Dünya Sağlık Örgütü'nden salgın uyarısı: Aşı olmayan 60 milyon çocuk riski artırdı

Dünya Sağlık Örgütü, son aylarda sıkça görülen ve özellikle çocuklar arasında hızla yayılan kızamık virüsü için çocukların aşılanmasının kritik önemde olduğunu kaydetti
Dünya Sağlık Örgütü'nden salgın uyarısı: Aşı olmayan 60 milyon çocuk riski artırdı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) aşılanma direktörü Kate O’Brein, düzenlediği basın toplantısında 2023’te 50’den fazla ülkede büyük ve yıkıcı salgınlar yaşandığını kaydetti.

Bu salgınların 2022’de yaşananların iki katı olduğuna dikkati çeken DSÖ direktörü, Covid-19'un dünya çapında rutin aşılama çalışmalarını büyük ölçüde sekteye uğrattığını, bu dönemde yaklaşık 60 milyon çocuğun aşılarını olmadığını söyledi.

Kızamık hastalığının nedeni kızamık virüsü (rubeola virüsü) enfeksiyonu. Bulaşıcılığı yüksek olan virüs havadaki damlacıklar yoluyla yayılıyor. Bu damlacıklar, enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşmasıyla havaya yayılırken sağlıklı bir kişi tarafından solunabilir.

Telafi çabalarının "gerçekten kritik" olduğunu söyleyen direktör, "Şimdi, telafi faaliyetlerinin yeterince hızlı gerçekleşip gerçekleşemeyeceği ya da salgınların artmaya devam edip etmeyeceği arasında bir yarış var" dedi.

 Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, dünya çapında artan vakalar nedeniyle insanları kızamık için aşı olmaya çağırmıştı. 

Kızamık virüsünde aşısız kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, hamile kadınlar daha fazla risk altında.