21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.04.2023 12:40 | Son Güncelleme: 17.04.2023 13:29

Gebelik zehirlenmesinin hızlı teşhisi mümkün olabilir

Bilim insanları halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsinin daha hızlı teşhis edilmesini sağlayacak yeni bir test geliştirdi
Gebelik zehirlenmesinin hızlı teşhisi mümkün olabilir

Avustralya'nın Sydney Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılar, gebelik döneminde görülen ve anne ile bebek için ölümcül olabilen preeklampsinin teşhis edilmesi üzerine çalışmalar yürüttü. Bilim insanları, gebelikleri sırasında bu duruma yakalanan kadınların kan plazmalarında preeklampsiyi daha hızlı teşhis eden bir test geliştirdi.

Testin 15 dakika içinde sonuç verdiği ve yüzde 90,5 oranında komplikasyona duyarlı olduğu kaydedildi. Ayrıca testin, hamile kadınların yüzde 4 ila 8'ini etkileyen ve tedavi edilmediği takdirde ciddi rahatsızlıklara yol açabilen preeklampsinin teşhis ve tedavisinde önemli bir adım olduğu belirtildi. Genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra başlayan gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, idrarda protein kaybı ve vücutta şişlik gibi etkilere yol açıyor.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik zehirlenmesi, hamilelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyon ve idrardaki protein seviyelerinin yükselmesidir. Protein seviyelerinin yüksekliği ise başta böbrek olmak üzere diğer organlarına hasarına yol açabilir. El, ayak ve bacaklarda görülen ödem, rahatsızlığın en yaygın belirtisidir. Preeklampsi, anne ve bebeği tehlikeye sokabilecek ciddi bir durumdur.

Gebelik Zehirlenmesi Neden Olur?

Gebelik zehirlenmesinin sebebi tam olarak net değildir. Ancak bazı sağlık uzmanları, bu duruma genellikle bebeğin eşi olarak bilinen plasenta zarındaki anomalilerin sebep olabileceğini bildirmiştir. Plasenta zarındaki kan damarlarına bağlı sorunlar, anne adayında kan basıncı problemlerine yol açarak preeklampsi riski oluşturabilir.

 

 

Kaynak: AA