10 Aralık 2022, Cumartesi
Haber Giriş: 11.11.2022 10:38 | Son Güncelleme: 17.11.2022 01:07

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Şener'den kış öncesi hatırlatma dozu uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, kış öncesi Covid-19 salgınında bir tırmanış yaşanabileceğini belirtti. Şener, "Aşısız olmak bu periyotta deneyimlemek istemeyeceğiniz bir tabloya sebep olabilir" ifadelerini kullandı
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Şener'den kış öncesi hatırlatma dozu uyarısı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Şener, Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde günlük Covid-19 vaka sayılarının artmaya başladığını söyledi ve insanların hatırlatma dozu gelenlerin mutlaka aşılarını yaptırmaları gerektiğini hatırlattı. Türkiye'nin salgınla mücadelede iyi bir performans ortaya koyduğunu vurgulayan Şener, bu süreçte aşılama çalışmalarının da planlı ve hızlı bir şekilde yürütüldüğünü vurguladı.

Corona virüsün hafife alınacak bir hastalık olmadığına dikkati çeken Şener, "Her zaman belirttiğimiz gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar bu virüsten daha çok etkileniyor. Daha ağır yandaş hastalıkları olanlar oluyor. Solunum sıkıntısı yaşayanlar oluyor, hastaneye yatanlar oluyor, yoğun bakıma yatanlar oluyor. Süreçte mutlaka aşılarımızı ihmal etmememiz lazım ve kesinlikle ve kesinlikle taviz vermememiz gerekiyor. Kış öncesi Covid-19 salgınında bir tırmanış yaşanabilir. Hatırlatma dozu gelenlerin mutlaka aşılarını yaptırmaları lazım. Aşısız olmak bu periyotta deneyimlemek istemeyeceğiniz bir tabloya sebep olabilir. Hatırlatma aşılarının uzun süre eksik olması ağır tabloya sebep olabilir" diye konuştu.

"Virüs affetmedi"

Şener, salgının başından bu yana önlemlere karşı çok titiz davrandığını, Koronavirüs Bilim Kurulunda görev yaptığı için de halkı bu yönde sürekli bilgilendirmeye çalıştığını anlatarak, aldığı tüm önlemlere rağmen kendisinin de virüsten kaçamadığını dile getirdi. Bilimsel bir toplantı için bir süre önce gittiği Antalya'da rahatsızlandığını ve Covid-19 testinin pozitif çıktığını anlatan Şener, "Yemek yerken ben dahil birkaç arkadaşımız enfekte olduk. Üç yıllık süreç içerisinde belki de taviz verdiğim nadir anlardan birisiydi ama virüs affetmedi. İlk kez Covid-19 olmuştum.

Eklem ağrısı, ateş, üşüme, titreme başladı. Aşılarım tam olduğu için Covid-19'u evde 5 gün istirahat ederek hafif geçirdim. Benim kalp hastalığım da var ama bu süreci atlatmamda aşılara sığınmış olduk. Covid-19'un gribal enfeksiyonlardan daha ağır geçtiğini deneyimlemiş olduk. Hastalarımız genelde, hocam inanılmaz bir kemik, eklem ve kas ağrısı oluyor. Böyle bir şey yaşamadık  diyordu. Tam doz aşılı olduğum için solunumla ilgili ciddi problem yaşamadım" diyerek deneyimlerini paylaştı.

Kaynak: AA