21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 25.03.2024 16:40 | Son Güncelleme: 25.03.2024 16:52

Yeni araştırma: Kahve bağırsak kanserinin nüksetme riskini azaltıyor

Yeni bir araştırmaya göre bağırsak kanserini atlatmış kişilerin günde iki ila dört bardak kahve içmesi halinde kanserin yeniden nüksetme riski düşüyor. Araştırmada kahve miktarı arttıkça risk oranının düştüğü ortaya çıktı
Yeni araştırma: Kahve bağırsak kanserinin nüksetme riskini azaltıyor

Hollandalı ve İngiliz araştırmacılar tarafından Hollanda'da 1.719 bağırsak kanseri hastası üzerinde yapılan bir çalışma, en az iki fincan kahve içenlerde hastalığın tekrarlama riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu. Etki doza bağlıydı ve daha fazla kahve içen kişilerin riski daha da düşüyordu. Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) tarafından finanse edilen ve International Journal of Cancer'da yayınlanan makaleye göre, günde en az beş fincan kahve içen hastaların bağırsak kanserinin tekrarlama olasılığı iki fincandan az içenlere göre %32 daha azdı. Benzer şekilde, daha yüksek düzeyde kahve tüketiminin de kişinin hayatta kalma şansıyla yakından bağlantılıydı.

Her 5 kişiden 1'inde hastalık tekrarlıyor

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. Ellen Kampman, hastalığın teşhis edilen her beş kişiden birinde tekrarladığını ve ölümcül olabileceğini söyledi. Ekibin düzenli kahve tüketimi ile hastalık arasında nedensel bir ilişkiden ziyade güçlü bir ilişki bulduğunu vurgulayan Kampman "Bu çalışmanın, üç ila dört fincan kahve içmenin bağırsak kanserinin nüksetmesini azaltabileceğini göstermesi ilgi çekici. Bununla birlikte, bulgunun gerçek olduğu konusunda umutluyuz çünkü doza bağlı gibi görünüyor. Yani ne kadar çok kahve içilirse, etki o kadar büyük oluyor" diye ekledi.

Bazı kanserlere yakalanma olasılığını düşürüyor

Çalışma kahvenin kanser riskini azalttığını gösteren en son çalışma. Kahvenin karaciğer ve rahim kanseri riskini azalttığına dair halihazırda güçlü kanıtlar ve ağız, yutak, gırtlak ve cilt kanserleri için de aynı şeyi yaptığına dair bazı kanıtlar bulunuyor. Ayrıca bağırsak kanserine yakalanma riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmektedir.

Çalışmanın yazarlarından Prof. Marc Gunter, bulgular hakkında "kahvenin bağırsak kanseri hastalarında neden böyle bir etkiye sahip olduğunu gerçekten anlamadığımız için çok kışkırtıcı" dedi. Ancak, bağırsak kanseri hastalarında prognozu ve sağkalımı iyileştirmenin bir yoluna işaret edebilecekleri için de umut verici olduğunu ekledi.

"Daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var"

Gunter "Kahve, antioksidatif özelliklere sahip ve bağırsak kanserine karşı koruyucu olabilecek yüzlerce biyolojik olarak aktif bileşik içerir. Kahve ayrıca bağırsak kanseri gelişimi ve ilerlemesiyle bağlantılı olan iltihaplanma ve insülin seviyelerini düşürür ve bağırsak mikrobiyomu üzerinde potansiyel olarak faydalı etkilere sahip olabilir. Ancak, kahvenin bağırsak kanseri prognozu ve sağkalım üzerinde neden böyle bir etkiye sahip olabileceğinin biyolojisini daha derinlemesine incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var" dedi.

Kahvenin kansere karşı potansiyel bir koruyucu olarak ortaya çıkması dikkat çekici. Zira 2016 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü kahveyi "muhtemelen kanserojen" olarak sınıflandırmış, daha sonra bunu destekleyecek kanıtlar olmadığı için fikrini değiştirmiştir.