25 Eylül 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 30.05.2022 14:15 | Son Güncelleme: 30.05.2022 14:30

Mona Lisa tablosuna pastalı saldırı

Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenen ve Leonardo da Vinci'nin başyapıtı olan Mona Lisa tablosuna, bir ziyaretçi kremalı pastalı saldırı düzenledi.
Mona Lisa tablosuna pastalı saldırı

Fransa basınındaki haberlere göre, iklim aktivisti olduğu belirtilen kişi, yaşlı kadın kılığında oturduğu tekerlekli sandalyeyle tablonun sergilendiği salona girdi. Beraberinde getirdiği kremalı pastayı Mona Lisa'ya fırlatan ve yere gül yaprakları serpen kişiye salondaki görevliler müdahalede bulunurken tablonun onu koruyan cam tabaka sayesinde zarar görmediği ifade edildi.

Basında yer alan görüntülerde söz konusu kişinin, güvenlik görevlileri eşliğinde salondan çıkarken kameralara dönerek "Dünyayı düşünün. Gezegeni yok etmeye çalışanlar var. Bütün sanatkarlar gezegeni düşünün, onun için bunu yaptım" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf yarışı

Diğer yandan müzedeki diğer ziyaretçilerin camı kremayla bulanan tablonun fotoğrafını çekmek için birbirleriyle yarışması dikkati çekti.

Daha önce de saldırılar oldu

Mona Lisa tablosuna 2009'da da Rus bir kadın elindeki çay dolu fincanı fırlatmıştı. Eser 1974'te Tokyo Ulusal Müzesi'nde sergilenirken tekerlekli sandalyeli bir kadın tabloyu koruyan camı kırmızı spreyle boyamış ve müzenin engelliler için rampalar koymamasını protesto etmişti. 1956'da se Bolivyalı bir öğrenci tabloya taş fırlatmış ve koruyucu camın kırılmasına ve eserin zarar görmesine neden olmuştu.

Mona Lisa hakkında

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci tarafından İtalya'nın Floransa şehrindeki Rönesans dönemi sırasında (1503 ve 1519 arası) kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir. Resim hâlen Paris'teki Louvre Müzesi'nde Francesco del Giocondo'nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergileniyor. Oturmuş bir kadının resmedildiği tablodaki kadının kimliği hala gizemini korumaktadır.

Paha biçilemiyor

Leonardo da Vinci'nin, Salvator Mundi (Orjinalliği hala tartışılıyor) adlı tablosu 450 milyon dolarlık fiyatıyla, dünyada şimdiye dek bir açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri olması  Mona Lisa'nın değerini tartışmalı hale getirdi. Uzmanlar Mona Lisa'nın, Salvator Mundi'den çok daha meşhur bir tablo olduğunu ve hatta dünyanın en meşhur tablosu olduğunu söyleyerek fiyatının çok daha yüksek olacağını kaydediyor.

2 milyar doları geçer

Sanat eserlerine ve antikalara değer biçme uzmanı Elsa Gody, "Louvre Müzesi bilet fiyatlarını ve Mona Lisa'yı belli bir süre içinde ziyaret edenleri hesaba katarak bir değer biçmek istersek tablonun fiyatı 2 milyar doları geçer" ifadelerini kullandı.

"Referans noktası belirlemek zor"

Aynı işi yapan Pierre Blanchet ise "Böylesine mükemmel bir tablo için herhangi bir referans noktası belirlemek çok zor. Niçin 10 milyar dolar olmasın?" dedi.

"50 milyar euro-dolar fark etmez"

Tablonun şöhreti, mükemmel tekniği ve enderliğini hesaba katan ressam ve tarihçi Jacques Franck ise "1963'te Mona Lisa, sergilenmek üzere New York'a gönderilmişti ve bu, o dönem için çok büyük bir para olan 500 milyon franka patlamıştı. Şimdi bu miktarı yüzle çarpmalıyız. Bence 50 milyar eder, dolar euro fark etmez" dedi.

Louvre Müzesi hakkında

Louvre Müzesi, dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa'nın başkenti Paris'te, Louvre Sarayı'na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri'nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır.

 

Kaynak: AA