21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.03.2023 01:39 | Son Güncelleme: 27.03.2023 13:03

Oyuncu Köksal Engür hayatını kaybetti

Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu İsmail Köksal Engür, 77 yaşında yaşamını yitirdi
Oyuncu Köksal Engür hayatını kaybetti

Oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun" ifadeleriyle sanatçının vefatını duyurdu.

Usta oyuncu Engür, özellikle son dönemde Leyla ile Mecnun dizisinde oynadığı Ak Sakallı Dede rolüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Engür'ün vefat haberinin ardından, sanatçı dostları ile sevenleri baş sağlığı mesajları yayınladı.

Köksal Engür kimdir?

Köksal Engür, 1946'da Kars'ta dünyaya geldi. Sanatçı, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu "Çocuk Saati" programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü 1969'da tamamlayan sanatçı, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini attı.

Köksal Engür 1988 Ankara Ali Hürol Tiyatrosu çocuk oyunu

Başarılı sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan sanatçı, SüngerBob KareŞort çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirdi. Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da Yılın En İyi Erkek Oyuncusu, 2002'de ise Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nda Bilge Karasu'nun Sevilmek adlı oyununda Köksal Engür, Tilbe Saran ve Cüneyt Türel birlikte rol aldı

Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki Büdü karakteriyle Red Kit çizgi filminde Red Kit'i seslendirdi.