16 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.01.2024 21:17 | Son Güncelleme: 10.01.2024 16:22

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarını pazar günü açıklanacağını söyledi. Oksijen’in AK Parti kulislerinden edindiği bilgiye göre bu isim Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Murat Kurum
AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum

Gazete Oksijen Özel Haber

Türkiye yerel seçimler için 31 Mart tarihinde sandık başına gidecek. Partilerde ise şu an aday belirleme çalışmaları hız kazanmış durumda. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi kıyasıya rekabetin yaşanacağı büyükşehirlerde gösterilecek aday büyük önem kazandığından hangi partinin kimi aday göstereceği merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan (İBB) adayını pazar günü kamuoyu paylaşacağını açıklamasından sonra da gözler AK Parti’ye çevrildi. Çünkü Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı takvime göre siyasi partiler aday listelerini 20 Şubat Salı günü saat 17:00’ye kadar belirlemek zorunda.

Adaylıkta öne çıkan isimler

Oksijen’in AK Parti kulislerinden edindiği bilgiye göre Erdoğan’ın pazar günü açıklayacağı isim Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Murat Kurum. Kurum’un adı anketler, parti içi yapılan toplantılar ve temayül yoklaması ile belirlendi. Kurum’un adının belirlendiği süreçte en önemli gelişme 18 Aralık tarihinde yaşandı. Bu tarihte İstanbul’daki ilçe belediye başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, parti teşkilatlarında ilçelerden sorumlu yönetim kurulu üyeleri ve milletvekilleri olmak üzere 348 kişinin katıldığı bir temayül yoklaması yapıldı. Toplantıya katılanlara form dağıtılarak İBB Başkan adayı olarak görmek istedikleri 3 ismin yazılması istendi. Bu toplantıda Murat Kurum ile beraber 5 adayın adı ön plana çıktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu zarftan çıkan 5 isim oldu.
AK Parti’nin megakent için belirlediği isim Murat Kurum, son seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi. Kurum’un adı 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı dönemde ön plana çıktı. 5 yıl bu görevi yürüten Kurum, son kurulan kabinede bakanlık görevi almadı. TBMM’de Çevre Komisyonu Başkanı olan Kurum TOKİ kökenli bir siyasetçi.

Murat Kurum kimdir?

1976 yılında Ankara’da dünyaya gelen Murat Kurum, 1999 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 2005 yılına kadar çeşitli kurumlarda görev alan Kurum, 2005-2006 yılları arasında Ankara TOKİ Uygulama Daire Başkanlığı'nda uzman statüsünde yer aldı. 2006 yılından 2009 yılına kadar TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı'nda İstanbul-Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevini üstlenen Murat Kurum, 2009-2012 yıllarında da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nda uzman olarak görev aldı. 2009 yılından bu yana TOKİ'nin ortağı niteliğindeki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlük görevini yürüttü. 2009 – 2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Ardından da 5 yıl süren bakanlık görevi başladı ve 2018 – 2023 yılları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görev aldı. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde AK Parti'den 28. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Kurum evli ve 2 çocuk babasıdır.