23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.03.2024 23:17 | Son Güncelleme: 08.03.2024 08:24

Reuters: Muhalefetin dağınıklığı Erdoğan'ın İstanbul için umutlarını artırıyor

Anketörler, Türkiye'deki muhalefet partileri arasındaki bölünmüşlüğün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimindeki zaferinin ardından, AK Parti'nin bu ayki yerel seçimlerde İstanbul'un kontrolünü yeniden ele geçirebileceğine dair umutlarını artırdığını söylüyor
Reuters: Muhalefetin dağınıklığı Erdoğan'ın İstanbul için umutlarını artırıyor

Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul'da 31 Mart'ta yapılacak seçimlerin sonucu, uzun süredir ana muhalefet partisi CHP'nin potansiyel lideri ve muhtemelen geleceğin cumhurbaşkanı olarak lanse edilen Ekrem İmamoğlu'nun siyasi kaderini belirlemede kilit rol oynayacak.

Beş yıl önce İmamoğlu ve CHP, AK Parti ve kesimine 25 yıllık iktidarının ardından cumhurbaşkanının çok önemsediği İstanbul ve başkent Ankara'nın kontrolünü kazanarak Erdoğan'a yerel seçimlerde ağır bir darbe indirdi.

 Ancak yaklaşık çeyrek asırdır Türk siyasetine hakim olan Erdoğan, geçtiğimiz Mayıs ayında muhalefetin güçlü meydan okumasını yenerek yeniden cumhurbaşkanı seçilirken, AK Parti ve müttefikleri de parlamentoda bir çoğunluk daha elde etti.

İmamoğlu'nu İstanbul'da zafere taşıyan ittifak o zamandan beri çökmüş durumda. Peki anketler ne diyor?

Son anketler yarışın başa baş geçeceğine işaret ederken, anket şirketi MAK bu hafta İmamoğlu'na yüzde 41,5 destek vererek AK Parti adayı Murat Kurum'un sadece 1,5 puan önünde olduğunu gösterdi. Anketör Murat Gezici'ye göre ise Kurum, İmamoğlu'nun yüzde 43,5'lik oy oranının önünde yüzde 44,1'lik bir desteğe sahip.

İmamoğlu kazanırsa 2028 için denklem değişir

CHP içerisinde belediye başkanlığına aday gösterilmeyenlerin yarattığı olumsuz etkinin muhalefet adaylarını etkileyebileceği öngörülürken Metropoll Araştırma Başkanı Özer Sencar, "İstanbul'da Ekrem İmamoğlu seçimi alırsa ve bu seçim bir şekilde itirazlarla iptal edilmezse 2028 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimini alacağı kanaatine sahibim...Çünkü gidiş o istikamette" sözlerine de yer verildi.

Haberde görüş bildiren Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi siyaset bilimci Berk Esen muhalefetin 2023 seçimini kaybetmesinin ardından ortaya çıkan umutsuzluğun da seçmende etkilerinin görüldüğünü söyledi. Esen, dağılan ittifakın hatta aynı parti içinde farklı kanatların birbirlerini suçlaması nedeniyle seçmenin odağının dağıldığına işaret etti.

Kentsel dönüşüm seçimlerde etkili olabilir

İstanbul'da kentsel dönüşüm, ulaşım trafik ve su gibi kent yasamını doğrudan etkileyen temel sorunların seçimde etkili olduğunu söyleyen Gezici, "Seçimin kaderini ideolojik tercihlerin değil, İstanbul'un karşı karşıya olduğu temel sorunların çözümüne odaklanacak bir belediye başkanı arayışının belirleyeceği gözlemlenmektedir" dedi.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat da İstanbul seçiminin Erdoğan için önemini vurgulayarak, "Eğer bir kere daha kaybederse bunun iki anlamı var. Önümüzdeki yıllarda Türkiye siyasetinde bir Ekrem İmamoğlu faktörü çok önemli bir aktör haline gelmiş olacak. İkincisi tabii AK Parti için de kaybedilen ama kaybedildiği tescillenen bir şehir haline gelmiş olacak. Bu seçimi eğer Ekrem İmamoğlu kaybetmiş olursa Ekrem İmamoğlu efsanesi büyük oranda sıkıntıya girer" dedi.

2019 yılı seçimi ile en önemli farkı ise Kulat, "Özellikle Ekrem İmamoğlu'nun bir dönem bulunduğu Millet İttifakı şu anda yok. Bunlar Ekrem İmamoğlu'na dün oy veren seçmenlerin olduğu partiler. Bunlar Ekrem İmamoğlu'ndan oy alacaklar doğal olarak. Ama çok alacaklar, az alacaklar. Sonuç itibariyle belli düzeyde bir oy almış olacaklar" dedi.

MAK Danışmanlık'ın son anketine göre Ekrem İmamoğlu yüzde 41.5, Murat Kurum ise yüzde 40 oy oranına sahip bulunuyor. Ankara'da Mansur Yavaş yüzde 44, AKP Adayı Turgut Altınok'un ise yüzde 38 oy oranı var.

"Kurum beklenen performansı gösteremiyor"

AK Parti adayı Kurum'un ise şu ana kadar beklenen performansı gösteremediğini belirten Kulat, "Onun öyle bir dezavantajı var. Bir de Yeniden Refah Partisi, geçen seçimde olmayan bir parti olarak bu seçimde şu anda önemli partilerden birisi halinde. Ve ne kadar oy alırsa, alacağı oyların hepsini AK Parti'den almış olacak" dedi.

Aksoy Araştırma Başkanı Ertan Aksoy da İstanbul'da muhalefet için en büyük riski "muhafeletin hiç olmadığı kadar parçalanmış gidiyor olması" olarak tanımladı ve İstanbul seçiminin mikro hedef kitlelerini kim ikna edebilirse onun kazanabileceği bir seçime dönüştüğünü söyledi.

Son anketlerini 40 gün önce yaptıklarını söyleyen Aksoy "Ankette İmamoğlu 3-4 puan öndeydi ve bunun devam ettiğini düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: Reuters