21 Şubat 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 12.04.2022 12:33 | Son Güncelleme: 12.04.2022 13:12

BİDEV'in İzmir'de yenilediği basketbol sahası açıldı

Hafta sonu İzmir'de anlamlı bir organizasyon vardı. BİDEV önemli bir çalışmaya imza atarak, yenilediği TEGV Çiğli Eğitim Parkı Basketbol Sahası'nın açılışını yaptı. Velilere seslenen Hasan Arat "Çocuklarınızı buraya emanet etmeniz bizler için çok kıymetli" dedi
BİDEV'in İzmir'de yenilediği basketbol sahası açıldı

Basketbol İçin Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV) ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) arasında 23 Nisan 2021 tarihinde imzalanan Basketbol Gönüllüleri Projesi'nin ilk ayağı Şubat 2022'de Antalya’da gerçekleşen Gönüllü Antrenör Eğitimi programı ile başladı.

Protokol kapsamında TEGV eğitim parklarındaki basketbol sahaları yenilenecek. Sekiz ilde yer alan sahaların yenilenmesine dair bölümde ilk sırada TEGV Çiğli Eğitim Parkı'ndaki basketbol sahası bulunuyordu. Çiğli Eğitim Parkı'ndaki sahanın açılışı 9 Nisan Cumartesi günü, BİDEV Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mütevelli Heyeti Üyeleri ile TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ve yöneticilerin katılımı ile gerçekleşti. Sekiz şehirdeki TEGV Eğitim parklarındaki basketbol sahalarının yenilenmesini kapsayan protokolde ilk sırada yer alan TEGV Çiğli Eğitim Parkı Basketbol Sahası'nın açılışı; 9 Nisan Cumartesi günü, BİDEV Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mütevelli Heyeti Üyeleri ile TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ve yöneticilerin katılımı ile gerçekleşti.

Açılışa; İzmir’de yaşayan basketbolun efsane sporcu ve spor adamları ve aynı zamanda BİDEV Mütevelli Heyeti Üyesi İbrahim Ortaç, Atakan Karakaplan, Efe Aydan, Celal Arısan, Jülide Sonat ile birlikte Türk basketbol tarihinin değerli ismi Fethi Aytuna, diyabetli sporcuların ilham kaynağı Alper Saruhan, Ege Asist Spor Kulübü Başkanı Kemal Tekşen ve Gelişim Spor Kulübü Başkanı Serdar Öner katıldı.

"Suna Kıraç'ın hayali gerçek oldu"

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı; açılış konuşmasında "TEGV, 27 yıl önce 6-14 yaş grubundaki çocuklarımızın eğitimlerine destek olmak amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu. Kurucumuz Suna Hanım (Suna Kıraç) TEGV’in topluma mal olmasını istemişti. Bunun en net göstergesi olarak hayatlarına dokunabildiğimiz 3 milyona ulaşan çocuklarımızı, 90 bini aşan gönüllülerimizi ve 80 binden fazla bu operasyona katkı sunan bağışçılarımızı gösterebiliriz" dedi.

"Çalışmalara 168 çocuğumuz katılıyor"

Tosyalı "2015 yılına kadar 15 yıl kesintisiz devam eden basketbol etkinliğimizi yeniden başlatma özlem ve arayışı bünyemizde hep vardı ve kısa süre önce yollarımız BİDEV ile kesişti. Sevgili Başkan Hasan Arat ve BİDEV yönetim Kurulu üyeleriyle 23 Nisan 2021’de çevrimiçi bir toplantıda işbirliği protokolümüzü imzaladık. Bugün buluştuğumuz Çiğli Eğitim Parkımızın yanı sıra, projeye katılacak diğer etkinlik noktalarımızdan 4’ü kadın 18 gönüllümüz Mart ayında basketbol dünyasının değerli isimlerinden aldıkları eğitimleri çocuklarımıza vermeye başladılar. Adı geçen 9 noktamızda 86’sı kız, 82’si erkek toplam 168 çocuğumuz büyük bir heyecanla çalışmalara katılıyorlar. BİDEV’e, bağışçılarımıza ve projede emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"Güven ve hassasiyet yaratıyor"

Söz alan BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arat; "Velilerimiz de aramızda. Sizin buraya olan güveniniz, çocuklarınızı buraya emanet etmeniz bizler için çok kıymetli. Güveninizden dolayı teşekkür ederim. TEGV olarak Türkiye’de çok önemli işler başarıyor, Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinin başında geliyorsunuz. Burada yaptığınız işler Türkiye genelinde müthiş bir güven duygusu ve hassasiyet yaratıyor" dedi.

Arat "Bizim de ana ilkelerimizden biri olan Cumhuriyet ilkelerine bağlı evlatlar yetiştirmek hepimizin görevi. Biz de bir yolculuğa çıktık; benim de kurucusu ve Mütevelli Heyeti Üyesi olduğum TEGV ile bu projeyi gerçekleştirmek çok anlamlı. Sayın Suna Kıraç’ın hayallerini bugün burada TEGV ve BİDEV Mütevelli Heyeti Üyelerinin katkılarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Burada aynı zamanda TEGV mütevellileri olan Ömer Bozer’in, Efe Aydan’ın, Coşkun Teziç’in, Tayfun Bayazıt’ın ve diğer mütevellilerimizin emekleri ve inançları çok önemli. Yerel yönetimlere, Çiğli Belediyesi’ne bize destek veren herkese şükranlarımızı sunuyorum" diye konuştu.

“Özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağlıyor”

Söz alan Mütevelli Heyeti Üyesi ve BİDEV Basketbol Gönüllüleri Projesi, TEGV Çiğli Eğitim Parkı Basketbol Sahasına Destek Veren Tolga Egemen; "Eğlenerek öğrenmek çok önemli. Spor da eğlenerek eğitimin bir parçası. Çocukların eğlenerek yaptığı bir şey yoluyla hayatı sevmesi, birbirlerini sevmesi, bireysel bir şey yapmaktan ziyade birlikte bir şey yapması, örneğini yaşaması çok güzel. Ülkenin de geleceğini belirleyecek olan çocukların özgüvenlerinin gelişmesinde de bence onlara bu kadar değer verildiğini hissetmelerini sağlamak önemli" ifadelerini kullandı.

Egemen "Takım sporlarının çoğunda bu var ama basketbolda tüm arkadaşları rakip olarak görmek yerine dayanışma içinde hep birlikte bir şey yapmak, bir başarıyı topluca ve dayanışarak elde etmenin de örneği olduğu için TEGV ve BİDEV birlikteliğinin çocuklarımızın Cumhuriyet ilkelerine bağlı, düşünen ve sorgulayan bir gelecek yetiştirme prensibine uygun bir proje olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.