19 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.07.2023 09:30 | Son Güncelleme: 17.07.2023 14:37

Finalistler Wimbledon sonrası konuştu: Novak'ı izleyerek büyüdüm

Wimbledon'da tek erkekler finalinde Novak Djokovic'i son sette 3-2 yenen Carlos Alcaraz şampiyon oldu. Müsabaka sonrası Alcaraz, Novak'ı izleyerek büyüdüğünü söylerken Djokovic ise Alcaraz için "Sert zeminde problemim olacağını düşünüyordum ama galiba çimde de birbirimizle uğraşacağız" dedi
Finalistler Wimbledon sonrası konuştu: Novak'ı izleyerek büyüdüm

Dünyanın en prestijli turnuvası olarak bilinen Wimbledon Tenis Turnuvası final maçında Novak Djokovic'i son sette 3-2 mağlup eden Carlos Alcaraz ikinci Grand Slam şampiyonluğuna ulaştı. Karşılaşma sonrası konuşan ikilinin birbirleri hakkında söyledikleri şöyle;

"Novak'ı izleyerek büyüdüm"

Novak Djokovic'in çok büyük bir sporcu olduğunu ifade eden 20 yaşındaki tenisçi Carlos Alcaraz, "Kazanmak çok güzel ama kaybetseydim bile kendimle gurur duyabilirdim. Bu turnuvada mücadele edebilmek benim için onur verici. Kendimle ve ekibimle gurur duyuyorum. Her gün çok çalışıyoruz. 1. setten sonra seviyeyi yükseltmem gerektiğini düşündüm. Buraya gelen insanları hayal kırıklığına uğratmak istemedim. Novak'a çok teşekkür ediyorum. Onu izleyerek büyüdüm ve ben doğduğumdan bu yana şampiyon oluyor. O çok büyük bir sporcu" diye konuştu.

Krala seslendi

Konuşması esnasında karşılaşmayı yerinden izleyen İspanya Kralı'na seslenen Alcaraz, "Senin önünde 2 kez oynadım ve 2 kez kazandım. Umarım daha çok maçlarıma gelirsin. Daha önce çim kortta sadece 4 turnuva oynadım. Çok çabuk öğrenmeye başladım. Şu anda çimde oynamaya bayılıyorum" dedi.

"Rekabet başlaması, benim çıkarıma olur"

Novak Djokovic, Alcaraz ile aralarında yeni bir rekabetin başlayabileceği yönündeki değerlendirmeye gülerek, "Böyle bir rekabetin başlaması, tamamen benim çıkarıma olur. Alcaraz'ın adını, tenis dünyası uzun yıllar duyacak. Ben ise daha ne kadar bu seviyede kalabilirim, bilmiyorum. Daha önce birbirimizle üç maça çıktık ve hepsi de birbirine yakın geçti. ABD Açık'ta da umarım karşılaşırız" ifadelerini kullandı.

"Dünyanın en iyisi olduğunu şüphesiz kanıtladı"

Rakibinin, toprağın ardından çim kortta da kendini kanıtladığını vurgulayan Djokovic, "Çim korta bu kadar çabuk alışmasını ve büyük başarılara ulaşmasını beklemiyordum. Artık dünyanın en iyisi olduğunu, şüphesiz kanıtladı. Her tip kortta harika maçlar çıkarıyor ve bugün geldiği yeri fazlasıyla hak ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Alcaraz, üçümüzün en iyi özelliklerinin birleşiminden oluşuyor"

Tenis tarihinin son 20 yılına damga vuran kendisinin yanı sıra Nadal ve Federer'deki en iyi özelliklerin, Alcaraz'da toplandığı yönündeki değerlendirmelere katıldığını kaydeden Djokovic, "Sanırım son 12 aydır en çok duyduğum şey, Alcaraz'ın Roger, Rafa ve benim bazı özelliklerimi kendi oyununda topladığı oldu. Buna katılıyorum. Sanırım Alcaraz, üçümüzün en iyi özelliklerinin birleşiminden oluşuyor. 20 yaşında birine göre, zihinsel direnci ve olgunluğu çok etkileyici. İspanyol boğası gibi mücadeleci ruhu ve yıpratıcı defansı, yıllar içinde sadece Rafa da gördüm. Kesme 'backhand' vuruşları ise benimkine çok benziyor. İki elle topa backhand vururken defans yapabilmek, benim yıllar içinde geliştirdiğim bir şeydi. Ama onda, şimdiden var. Tekniği ise Roger'e yakın. Dürüst olmam gerekirse, onun gibi birisiyle hiç oynamadım. Roger ve Rafa'nın belirli güçlü ve zayıf yanları vardır. Carlos ise komple bir oyuncu. Her duruma uyum sağlayabilmek, istikrarın anahtarıdır ve her tip kortta başarı getirir."