26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.03.2024 18:11 | Son Güncelleme: 05.03.2024 18:21

Halil Umut Meler çağrılmamıştı: Beşiktaş'tan Galatasaray derbisindeki pozisyon için "VAR kayıtları yayınlansın" talebi

Beşiktaş Kulübü, Galatasaray derbisinde Cenk Tosun ile Derrick Köhn arasında geçen ve hakem Halil Umut Meler'e izlemesi yönünde tavsiyede bulunulmayan pozisyonla ilgili VAR konuşmalarının yayınlanması talebinde bulundu
Halil Umut Meler çağrılmamıştı: Beşiktaş'tan Galatasaray derbisindeki pozisyon için "VAR kayıtları yayınlansın" talebi

Beşiktaş Kulübü, 1-0 kaybettikleri Galatasaray derbisinde Cenk Tosun ile Derrick Köhn arasında yaşanan pozisyonun VAR kayıtlarının yayınlanmasını istedi. Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) VAR kayıtlarının yayınlanması konusunda doğru bir karar alarak kamu vicdanını rahatlatma yönünde adım attığı belirtildi. TFF'nin Süper Lig'de geçen sezon oynanan Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep FK-Beşiktaş maçlarında, hukuki bir zorunluluk olmadığı halde VAR kayıtlarını yayınladığı hatırlatılarak, "Bu hafta oynanan Beşiktaş-Galatasaray karşılaşmasında Cenk Tosun ile Derrick Köhn arasında yaşanan pozisyon tartışmalara konu olmuş, kamuoyunda VAR’ın hakemi neden çağırmadığı konusu merak uyandırmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, hakemin VAR tarafından çağrılmadığı pozisyonların TFF tarafından yayınlanmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Ne var ki kamu vicdanı bu tip pozisyonlarda hakemin VAR tarafından 'neden davet edildiğini değil neden davet edilmediğinin' cevabını aramaktadır. TFF tarafından verilen şeffaflığı sağlama, kamu vicdanını rahatlatma prensibi doğrultusunda Cenk Tosun ile Derrick Köhn arasında geçen pozisyondaki VAR konuşmalarının yayınlanmasının Türk futbolunun sağlıklı bir yapıya kavuşması için yarar sağlayacağını düşünüyor ve ilgili pozisyonla ilgili VAR konuşmalarının yayınlanmasını talep ediyoruz."

Kaynak: AA