04 Ekim 2022, Salı
Haber Giriş: 22.09.2022 13:22 | Son Güncelleme: 22.09.2022 14:09

Hertha Berlinli Jean-Paul Boetius'ta tümör tespit edildi

Almanya 1. Futbol Ligi (Bundesliga) ekiplerinden Hertha Berlin'de forma giyen Jean-Paul Boetius'ta testis tümörü saptandı
Fotoğraf: Emre Can ve Jean-Paul Boetius
Fotoğraf: Emre Can ve Jean-Paul Boetius

Hertha Berlin dün uygulanan ürolojik testlerin ardından 28 yaşındaki Hollandalı futbolcu Jean-Paul Boetius'ta testis tümörü saptandığını duyurdu. Yaz transfer döneminde Hertha Berlin'in kadrosuna katılan kanat oyuncusunun yarın bir operasyon geçireceği ve bir süre sahalardan uzak kalacağı aktarıldı.

"Dönene kadar tam desteğimiz onunla"

Sportif direktör Fredi Bobic, Hertha ailesi olarak futbolcunun yanında olduklarını belirterek, "İlk başta duymak ne kadar zor olsa da Jean-Paul'un en kısa zamanda iyileşip aramıza döneceğine dair umut doluyuz. Dönene kadar bizim tam desteğimizi alacak" ifadelerini kullandı.

Haller kemoterapiye başladı

Bu yaz Ajax'tan Borussia Dortmund'a transfer olan Sebastien Haller'de de testis tümörü saptanmış, tümörün kötü huylu olması nedeniyle kemoterapiye başlanmıştı.

Testis Tümörü ve tedavisi nedir?

Testislerin (yumurtalık) birinde veya nadiren her ikisinde birden oluşan kötü huylu tümörlerdir. Genellikle 20-40 yaş erkeklerde daha sık görülür ve tedavileri cerrahidir. Sıklıla testis tümörü tanısı konmuş hastalar cerrahi sonrası % 95 oranında tedavi edilmiş olup ek tedaviye gerek kalmadan hayatlarına devam edebilirler.