25 Eylül 2022, Pazar
Haber Giriş: 17.08.2022 16:17 | Son Güncelleme: 17.08.2022 16:30

Apple çantasını aradığı çalışanlarına 30 milyon dolar ödeyecek

ABD'de mesai çıkışlarında çalışanlarının çantalarını arayan Apple'ın tazminat kararı onaylandı. Buna göre şirket 15 bin çalışanına toplamda 30 milyon dolar ödeyecek
Apple çantasını aradığı çalışanlarına 30 milyon dolar ödeyecek

California'da yaklaşık on yıldır süren davada yargıç Apple’ın 15 bin çalışanına 30,4 milyon dolar ödemesine karar verdi. Mahkeme, şirketin vardiyalarından sonra güvenlik kontrolleri için harcanan zamanı ödemeyerek çalışanlarına haklarını vermediğine karar verdi.

Geçen yıl Apple, California'daki perakende çalışanlarına çanta kontrolü politikasıyla ilgili bir davayı çözmek için 30 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu anlaşma hafta başında bir ABD Bölge Mahkemesi yargıcı tarafından onaylandı ve işçilere ortalama bin 328 dolar, davadaki avukatlar ise 10 milyon dolar komisyon alacak.

"Ürün çalmadığından emin olmak için gerekli"

Çalışanlar ilk olarak 2013'te Apple'a karşı toplu dava açtı. Çalışanlara göre Apple, mağaza çalışanlarını çantalarını, cüzdanlarını, sırt çantalarını, evrak çantalarını ve kişisel Apple cihazlarını aramak da dahil olmak üzere çıkışlarda kontrole zorladı.

Apple, çalışanların ürün çalmadığından emin olmak için aramaların gerekli olduğunu öne sürdü. Ancak çalışanlar, bu aramanın tamamlanması için çoğu zaman vardiyalarından sonra 45 dakika kadar beklemek zorunda kaldıklarını ve bu süre için kendilerine ödeme yapılmadığını söyledi.

San Francisco'daki ABD Bölge Yargıcı William Alsup, 2015 yılında, işçilerin güvenlik kontrolleri sırasında şirketin kontrolü altında olmadığını, çünkü taranması gereken kişisel eşyalarını işe getirmelerinin zorunlu olmadığını söyleyerek davayı reddetmişti. Bir federal temyiz mahkemesi, Kaliforniya Yüksek Mahkemesinden vardiya sonrası harcanan zamanın eyalet yasalarına göre tazmin edilip edilmeyeceğine karar vermesini istedi. Apple ve davacıların avukatları yorum taleplerine yanıt vermedi.

Amazon da 8 milyon dolar ödedi

Walmart  ve Amazon.com da benzer davalarla karşı karşıya kalan büyük ABD işverenleri arasında yer alıyor. Amazon ve bir personel ajansı geçen yıl, bu davalardan birinin çözülmesi için 42 bin depo çalışanına 8.7 milyon dolar ödemeyi kabul etti.