27 Mart 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 15.11.2022 15:44 | Son Güncelleme: 15.11.2022 16:27

Google yasa dışı takip davasında uzlaştı: 392 milyon dolar ceza

Google, kullanıcıların konumlarını yasa dışı olarak izlediği için ABD genelinde 40 eyalete toplam 391,5 milyon dolar ceza ödeyecek
Google yasa dışı takip davasında uzlaştı: 392 milyon dolar ceza

Michigan Başsavcılığı; Google'ın, kullanıcıların konumlarını yasa dışı olarak izlediği yönündeki suçlamalar üzerine açılan soruşturma kapsamında 40 eyalete 391,5 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi. Iowa Başsavcılığı ise ödemeye ek olarak, Google'ın konum takibinin ne zaman gerçekleştiği konusunda tüketicilere karşı daha şeffaf olması ve kullanıcılara özel bir web sayfasında konum takibi verileri hakkında ayrıntılı bilgi vermesi gerektiğine karar verdi.

"Gizlilik yasalarına uymaları gerekiyor"

"Tüketiciler, cihazlarında konum verilerini paylaşmama kararı aldığında, bir şirketin artık her hareketlerini takip etmeyeceğine güvenebilmeli" diyen Iowa Başsavcısı Tom Miller, "Bu anlaşma, şirketlerin müşterileri nasıl takip ettiği konusunda şeffaf olmaları ve eyalet ve federal gizlilik yasalarına uymaları gerektiğini açıkça ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

En fazla eyaletin müdahil olduğu dava

Başsavcılar uzlaşmayı, tüketiciler için tarihi bir kazanım ve ABD tarihinde gizlilikle ilgili en fazla eyaletin müdahil olduğu bir anlaşma olarak nitelendirdi.

Arizona eyaleti de Google'a karşı benzer bir dava açmış ve Ekim 2022'de 85 milyon dolar karşılığında şirketle anlaşmaya varmıştı.

Connecticut Başsavcısı William Tong yaptığı açıklamada, "391,5 milyon dolarlık bu anlaşma, teknolojiye olan bağımlılığın arttığı çağda tüketiciler için tarihi bir kazanım. Konum verileri, Google'ın topladığı en hassas ve değerli kişisel bilgiler arasında ve tüketicinin takipten vazgeçmesi için pek çok neden var" sözleriyle varılan anlaşmayı 'kazanım' olarak nitelendirdi.

"Eski ürün politikalarının sonucu"

Başsavcılıkla varılan uzlaşı sonrası açıklama yapan Google Sözcüsü Jose Castaneda, "Son yıllarda yaptığımız iyileştirmelerle tutarlı olarak, yıllar önce değiştirdiğimiz eski ürün politikalarına dayanan bu soruşturmayı çözüme kavuşturduk" dedi.