02 Aralık 2022, Cuma
Haber Giriş: 02.10.2022 10:04 | Son Güncelleme: 02.10.2022 10:39

NASA, Artemis için yeni tarih verdi

Amerika'nın Florida eyaletinde çıkan kasırga nedeniyle uçuşu ertelenen Artemis I'in Ay'a gönderilme tarihi için 2 ve 27 Kasım işaret edildi
NASA, Artemis için yeni tarih verdi

ABD'nin Florida eyaletinde etkili olan Ian Kasırgası sel ve yıkıma neden olurken NASA'nın Artemis Roketi'nin görevinin de ertelenmesine yol açtı. İlk olarak ağustos ayında uzaya gönderilmesi planlanan uzay aracının fırlatılması çeşitli nedenlerle ertelendikten sonra 2 Ekim'de fırlatılması bekleniyordu.  NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki ekipler, kasırganın potansiyel etkilerini değerlendirmek için cuma günü ilk denetimleri gerçekleştirdi. Denetimlerde Artemis uçuş donanımında herhangi bir hasar görülmedi.

Etrafındaki platformlar genişletilecek

Mühendisler, ek denetimlere hazırlanmak ve uçuş sonlandırma sistemini yeniden test etmek de dahil olmak üzere bir sonraki fırlatma girişimi için hazırlıklara başladı. Yetkililer Araç Montaj Binası'nın (VAB) içindeki Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracının etrafındaki erişim platformlarını genişletecekler.

NASA, Artemis 1 görevi için 12 Kasım ve 27 Kasım tarihlerini işaret ederken, ekipler önümüzdeki günlerde VAB'da yapılacak işin kapsamını değerlendirecek ve bir sonraki lansman girişimi için tam tarih belirleyecek. 

Görev neden ertelenmişti?

Florida'nın Ian Kasırgası ile karşı karşıya kalmasının ardından verilere göre 27 Eylül tarihinde havanın fırlatmaya el verişli olma ihtimali sadece yüzde 20 olarak hesaplanmıştı. Dolayısıyla NASA’nın fırlatma işlemi tekrardan iptal edilmişti.