22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.03.2023 11:51 | Son Güncelleme: 09.03.2023 13:13

Bir Terennüm oyununun prömiyeri yapıldı

Orchestra Theatre'ın ikinci yapımı Bir Terennüm oyununun ilk gösterimi, Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy'de gerçekleştirildi
Bir Terennüm oyununun prömiyeri yapıldı

Firuze Engin'in kaleme aldığı, Gülhan Kadim'in yönettiği Bir Terennüm oyununun oyuncu kadrosunda İpek Türktan ve Tolga İskit yer alıyor. Yönetmen Kadim, oyunun 1970'teki sıkıyönetim yasağı ve salgındaki sokağa çıkma yasaklarında geçtiğini aktararak, "İki ayrı zamanda aynı evin, aynı salonuna bakıyoruz. Başka sebeplerden sokağa çıkma yasaklarının aile içindeki karşılaşılan durumunu ele alıyoruz. Seyirci için çok güzel bir buluşma olacağını düşünüyorum. Bazı oyunlardan çıkınca bir sıcaklık ve kucaklaşma hissi gelir. Şu an galiba en çok ihtiyacımız olan duygular bunlar. O yüzden bu etkiyi yaratabilirsek ne mutlu bize. Seyirciden oyunla ilgili bunu duyarsak çok mutlu oluruz" sözlerini söyledi

"Yolculuğumda bu oyun bir köşe taşı oldu"

Oyuncu Tolga İskit, seyirciyi zaman içinde yolculuğa çıkaran bir oyunu sahneleyeceklerini ifade ederek, "Yaklaşık 50 yıllık bir süreci iç içe görecek izleyiciler. Biraz hafıza, biraz bellek, biraz da aile ilişkilerinin harmanlandığı güzel bir oyun Bir Terennüm" dedi. Oyunun mart ve nisan ayında Kumbaracı50, Baba Sahne ve Oyun Atölyesi gibi sahnelerde tiyatroseverlerle buluşacağını belirten İskit, şöyle devam etti:

"Benim oyunculuk yolculuğumda bu oyunun bir köşe taşı olduğunu düşünüyorum. Biraz unuttuğum biraz da yeni öğrendiğim birtakım yerler oldu. Ekibimiz çok değerli. Hepsiyle çalışmak ayrı bir onurdu benim için. Benim için çok şımarık bir prova süreciydi. Bu her zaman bulunmuyor. Hem yönetmenime hem de partnerime çok teşekkür ediyorum."

"Hiçbir oyuna bu kadar hazır olmamıştım"

Oyuncu İpek Türktan, provaların eğlenceli geçtiğini belirterek, "Tatlı güzel bir heyecanım var. Hiçbir oyuna bu kadar hazır olmamıştım" dedi. Türktan, Orchestra Theatre'da çok iyi bir ekiple çalıştığını aktararak, "Çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü çok kıymetli insanlarla çalışıyorum. Üzerilerine titrediğim insanlarla birlikte çalışmaktan dolayı çok mutlu hissediyorum" ifadelerini kullandı. Tiyatro ve sinema oyuncusu Şebnem Sönmez süpervizörlüğündeki oyunun yapımcılığını Mine Şengöz üstlenirken, müziklerine Burçak Çöllü imza attı. Tek perdelik oyunun konusu ise şöyle:

"Çamlıca'da yaşayan bir ailenin komik, içli, tuhaf, sır dolu insanları, İstanbul'un farklı zamanlardaki sokağa çıkma yasağı günlerinde birbirleriyle buluşur, hafıza zamanı parçalar, her bir parçayı tekrar, tekrar çağırır. Ve bir terennüm bu buluşmalara eşlik eder."

Kaynak: AA