08 Haziran 2023, Perşembe
Haber Giriş: 11.02.2023 12:21 | Son Güncelleme: 11.02.2023 12:50

AFAD: Deprem sonrası volkanik hareketlilik olmadı

AFAD, deprem sonrası volkanik hareketlilik iddiası hakkında, gözlemlerinin, bölgede herhangi bir lav akması, volkanik kül, petrol veya gaz çıkışı olmadığı yönünde olduğunu açıkladı
AFAD: Deprem sonrası volkanik hareketlilik olmadı

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem sonrası volkanik hareketlilik iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Gözlemlerimiz, bölgede herhangi bir lav akması, volkanik kül, petrol veya gaz çıkışı olmadığı yönündedir. Gözlemlerimiz, olayın depremle fitillenen ve depremler sonrası çok sık gördüğümüz basit bir kütle hareketinden öte bir şey değil" ifadelerini kullandı.

Orhan, açıklamasında, "7,7 büyüklüğündeki ilk depremin etkili olduğu süre 65, ikinci depremin etkili olduğu süre 45 saniye. İki depremle bölge yaklaşık 2 dakika boyunca çok ciddi şekilde sarsıldı. 7,7 büyüklüğündeki depremin açığa çıkardığı enerji 500 atom bombasının yarattığı etkiye, enerjiye sahip" ifadelerini kullandı.

Tatar açıklmasında ayrıca "Sosyal medyadaki baraj ve volkanik patlama iddiaları hakkında da konuşan Tatar, " Ne olursunuz sosyal medyadan gördüğünüz bilgiye inanmayın" dedi.

 

 

Kaynak: AA