16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 15.05.2023 19:24 | Son Güncelleme: 15.05.2023 19:31

Ahmet Davutoğlu: Erdoğan bu seçimde güvenoyu alamamıştır

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ahmet Davutoğlu, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından sözlü açıklama yapan Davutoğlu "Erdoğan bu seçimde güvenoyu alamamıştır" dedi
Ahmet Davutoğlu: Erdoğan bu seçimde güvenoyu alamamıştır

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde seçim sonuçlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Davutoğlu'nın seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“Değerli vatandaşlarım, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı biraz önce Cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi olmayan sonuçlarını açıkladı. Bu sonucun ortaya çıkardığı en açık gerçek şudur; kullandığı bütün devlet imkanlarına rağmen Erdoğan, bir referandum niteliğindeki bu seçimde güvenoyu alamamıştır.

Değişim talebi sandığa yansıdı

* Bakmayın siz dün gece erken zafer havası oluşturma çabasına. Toplumun yarısından fazlası onun otoriter yolsuzluk düzenine hayır demiştir. Az bir fakla da olsa halkımız, statükoya hayır demiş, değişim talebini sandıklara yansıtmıştır.

Seçimlerin verdiği ikinci şans

* Her bir vatandaşımızın kullandığı oy bizim için kutsaldır, başımızın üstünde yeri vardır. Bize düşen, verdiği mesajı almaktır. Bunu yapacağımıza emin olabilirsiniz. Ancak, dün oy kullanan seçmenimize de seslenmek istiyorum. Seçimler her zaman topluma ikinci bir şans vermez. Şu ana kadar eleştirdiğimiz sistemin belki de tek yararlı tarafı, hepimize yaptığımız tercih konusunda ikinci kez düşünme şansı vermesidir.

Ülkemizin geleceğine karar vereceksiniz

* 13 gün sonra, 28 Mayıs'ta bir kez daha sandık başına gidip, ülkemizin geleceğine karar vereceksiniz. Başta Erdoğan'a ve Cumhur İttifakı'na destek verenler olmak üzere bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum. Son 5 yıl içinde yaşadıklarınızı daha da katmerlenmiş bir şekilde yaşamaya hazır mısınız? Daha fazla yoksulluk, daha fazla yolsuzluk ve nefes bile aldırmayan bir yasaklar düzeni.

* Ne olacağını geçmişten hep beraber yaşadıklarımızdan biliyoruz. Her gün bağıran, azarlayan, hakaret eden bir siyaset dili, tırmandırılan kutuplaşma ve toplumsal gerilim, denizin tükendiği bir ekonomik düzen. Evet, deniz bitti, ama 15 gün sonra yeni bir ufuk imkânı var. Size bu çağrıyı bir oy ve makam kaygısıyla yapmıyorum. Ümidi kırılan gençler, kadınlar adına yapıyorum. Eve gittiğinizde çocuklarınıza ya da torunlarınızın gözlerine bakın ve bir kez daha düşünün.”

Mesajınızı aldık

* Bize düşen ise sizden gelen mesajları almak. Evet, sizin mesajınızı aldık. Eşitsiz bir siyasi kampanya döneminde, bazı konulardaki tutumumuzun size yeterince anlatamadığımızı fark ettik.

Terör örgütleriyle mücadele vereceğiz

* Net ifadelerle bir kez daha vurguluyorum; 1- İktidarın bir taraftan kırmızı bültenle aranan terör örgütü liderlerini ekrana çıkaran, diğer taraftan terör istismarı yapan riyakar siyasetinin bize karşı etkin bir şekilde kullanıldığını görüyoruz.

* En gür sesle vurguluyorum, iktidarımızda demokratik hukuk kuralları içinde PKK, FETÖ ya da IŞİD başta olmak üzere hiçbir terör örgütünün ülkemize ya da devletimize sızmasına asla izin vermeyeceğiz. Geçmişte olduğu gibi bu mücadeleyi yürütürken demokratik değerlerden, insan hak ve özgürlüklerinden de asla taviz vermeyeceğiz

Kazanımları daha da güçlendireceğiz

* 2-Düşünce, din ve inanç özgürlüğüyle ilgili kazanımların örselenmesine izin vermeyecek, bu kazanımları daha da güçlendireceğiz. İslam'ın adalet, kul hakkı, insan onuru, eşitlik, insana saygı nezaket gibi evrensel değerleri çiğneyen bu iktidarın, dini değerlerimizi istismara devam edecek olmasının, gençlerimizi daha fazla dinden uzaklaştıracağını düşünerek kararınızı gözden geçirin.

Her türlü teminatı vermeye hazırız

* 3-Başta savunma sanayi olmak üzere devletimizin güç ve kapasitesi asla zaafa uğramayacaktır. Bu ve benzer kaygılar konusunda her türlü teminatı vermeye, her türlü adımı atmaya hazırız. Önümüzdeki 13 gün içinde sizlere daha da yakından erişmeye, tutumumuzu daha da yakından sizlere iletmeye çalışacağız.

* Öte yandan büyük bir coşkuyla sandıklara giden ve gece boyu oylarımıza sahip çıkan Millet İttifakı seçmenine sesleniyorum; dün belki toplumsal talep olan değişim rüzgarının yön değiştirdiğini düşünerek üzüntü duydunuz, ama unutmayın, değişim kendi başına değil, onun için emek ve bedel ödemeye hazır temiz vicdanlarla gerçekleşir.

* Gün tereddüt günü değil, otoriter yolsuzluk düzenine dayalı statükoya karşı çıkan toplumun yüzde ellisinden fazlasının hakkını ve hukukunu koruma günüdür. Buna öncülük etmek genel başkanlar olarak bizim için tarihi bir sorumluluktur.

Biz bitti demeden bu süreç bitmeyecek

* Daha önce birçok seçimi zaferle sonuçlandırmış, yenilgi zannedilen süreçlerden başarıyla çıkmış biri olarak söylüyorum. Şu anda bizim ihtiyacımız olan şey kararlılıktır, iradedir, sabırdır, umuttur, çalışmaktır. Hani mili maçlarda dediğimiz gibi, biz bitti demeden bu süreç bitmeyecek”