21 Temmuz 2024, Pazar Gazete Oksijen
Video Giriş: 01.07.2024 09:48 | Son Güncelleme: 01.07.2024 10:12

Ayşe Ateş: Eksik bir iddianame ile yarım bir mahkeme kuruldu

Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonrası öldürülen Sinan Ateş davasında ilk duruşma başlıyor. Duruşma öncesi konuşan Sinan Ateş‘in eşi Ayşe Ateş, “Hala gelmeyen deliller var” dedi

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da suikast sonrası öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması başladı. 22 tutuklu sanık 19 ay sonra hakim karşısına çıkıyor. Duruşma Ayhan Bora Kaplan davasına da bakan 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Duruşmanın yapıldığı Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Duruşmayı izlemek için gelen Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş gazetecilere “Eksik bir iddianame ile yarım bir mahkeme kuruldu. Bizim isteğimiz ayrılan dosyanın hızlıca tamamlanması ve eklenerek, eksiklikler giderilerek yargılamanın yapılması. Suçluların yargılanmasından başka bir şey istemiyoruz. Hala gelmeyen deliller var. Mahkemede tüm bunları talep edeceğim. Yoğun güvenlik önlemleri altında yaşıyorum, gerekli haller dışında evden çıkmıyorum. Siyasi parti genel başkanları sağ olsunlar bizi yalnız bırakmayacaklarını açıkladılar” açıklamasında bulundu.

"Somut delillere, bilgi ve belgelere dayanarak konuştum"

Bir gazeteci tarafından Sinan Ateş’in Mersin’de yapılan bazı ticari bilgileri toplayarak istihbarat yetkilerine teslim ettiğine dair iddiaları soruması üzerine Ateş, “Bahsedilen durum iddialardan ibaret. Ben bugüne kadar elimdeki somut delillere, bilgi ve belgelere dayanarak konuştum. Bugünden sonra da öyle konuşacağım. Eğer bir gün o konuyla alakalı somut bir bilgi ve belge elimize ulaşırsa, o gün onunla alakalı da yorumumu söyleyeceğim ama şu an için böyle bir şey mevcut değil. Ancak Mersin olayı tabii ki de bizim olayımızın öncüsü, oradan başlayarak onun da değerlendirilerek oradaki ifadelerin de gerekli ifadelerin de alınarak dosyaya konulması ve hep birlikte işlem görmesi gerektiğini ben mahkeme heyetine ileteceğim” cevabını verdi. Ayşe Ateş tehditler üzerine yaklaşık bir buçuk aydır koruma talebinde bulunduğunu ve yoğun güvenlik altında yaşadığını dile getirdi.

Özgür Özel ve Kılıçdaroğlu'ndan destek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel dava ile ilgili sosyal medya hesabından Ayşe Ateş ve Kemal Kılıçdaroğlu ile duruşma salonunda çekilmiş fotoğrafı “Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş suikasti davasını Sincan’da takip ediyoruz. Adalet tecelli edene, suikast üzerindeki sis perdesi aralanana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Yanı başında olacağız demiştik, Ayşe Hanım adalet tecelli etmiştir diyene kadar yanı başındayız…” notu ile paylaştı,

Benzer Videolar