25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.05.2023 15:54 | Son Güncelleme: 11.05.2023 16:20

Bakan Koca'dan Kızılay Başkanı'na istifa çağrısı

İstanbul'da konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bir kişinin, bir vatandaşımızın bile kan ihtiyacı için kan vermesini etkileyebilecek bir algıya sebep olabiliyorsak, biz orada durmamalıyız" diyerek Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a istifa çağrısı yaptı
Bakan Koca'dan Kızılay Başkanı'na istifa çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Üsküdar Belediyesi'nin Nev Mekan'da düzenlediği programda gençlerle bir araya geldi. Son günlerde çadır ve kan stokları konularıyla gündeme gelen Kızılay Başkanı Kerem Kınık için "Bazen algılar, olguların önüne geçiyor ve biz bu algıya sebep veriyor isek gereğini yapmalıyız" ifadelerini kullanan Koca, "Bir kişinin bile kan vermesini bir vatandaşımızın kan vermesini kan ihtiyacı için etkileyebilecek algıya sebep olabiliyorsak biz orada durmamalıyız. Kaanatim bu" diyerek Kınık'ı istifaya çağırdı.

Olayın geçmişi

Kızılay'ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin üçüncü gününde başkanlığını Haluk Levent'in yaptığı Ahbap derneğine 2 bin 50 çadır sattığı iddia edilmişti. Kamuoyunda tartışmalara neden olan iddia Kızılay Başkanı Kerem Kınık tarafından doğrulanmıştı.

Satışın Kızılay'ın iştiraki olan Kızılay Çadır ve Tekstil Şirketi tarafından yapıldığını söyleyen Kınık, maliyetine yapıldığı belirtilen satıştan elde edilen gelirin çadır üretiminde kullanılacağını kaydetmişti.