18 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 13.11.2022 16:28 | Son Güncelleme: 13.11.2022 23:33

Beyoğlu'nda patlama: 2 ihtimal değerlendiriliyor

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldi, şu ana kadar 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi de yaralandı. Patlamanın nedeni henüz bilinmezken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Terör kokusu var' dedi. Adalet Bakanı Bozdağ da 2 ihtimalin değerlendirildiği saldırının ayrıntılarını açıkladı
Fotoğraflar: Can Özer
Fotoğraflar: Can Özer

Taksim İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldiği ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi gönderildi. Patlamanın sesi çevreden duyulurken, caddede yürüyen vatandaşların kaçıştığı görüldü. Yaralıların olduğu öğrenilen patlamanın bulunduğu alanda polis ekipleri güvenlik önlemi aldı. Cadde giriş çıkışlara kapatıldı, caddedeki vatandaşlar güvenlik güçleri tarafından çıkartıldı. 

39 yaralı taburcu oldu

23:05: Sağlık Bakanı Koca, 39 yaralının taburcu olduğunu açıkladı. Koca açıklamasında, "Patlamada yaralanan 81 kişiden 39'u taburcu oldu, yatırılarak tedavi edilen 42 hastadan 5'i yoğun bakımda, 2'sinin durumu ciddiyet gösteriyor" dedi. 

"İki ihtimal var"

22:13: Adalet Bakanı Bozdağ saldırıya ilişkin, "Bir kadın oradaki banklardan birine 40 dakikadan fazla oturuyor, sonra kalkıyor. Kalktıktan 1- 2 dakika sonra patlama meydana geliyor. İki ihtimal var. Ya o poşet veya çanta onun içinde düzenek var kendi patlıyor ya da uzaktan birisi patlatıyor. Şu anda bunların hepsi inceleniyor" dedi.

25 hesap sahibi ilgili makamlara bildirildi

21:24: Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul'daki patlamaya yönelik sosyal medyada provokatif paylaşımda bulunduğu tespit edilen 25 hesap sahibinin ilgili makamlara bildirildiğini açıkladı. Açıklamada, şunlar kaydedildi, "Bu kapsamda 'patlama' olayına yönelik sosyal medya platformlarında, vatandaşlarımız arasında korku ve panik yaratmak amacı barındıran, vatandaşlarımızı kin, nefret ve düşmanlığa alenen tahrik eden provokatif içerikli paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 25 hesap yöneticisinin tespiti yapılmış, ilgili makamlara gönderilmiştir."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 81 yaralımız var

20:35: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Kadın olduğunu değerlendirdiğimiz bir saldırganın bombayı patlatması sonucu oluşan bir terör eylemi olduğunu değerlendiriyoruz. "An itibarıyla yine 4'ü olay yerinde olmak üzere 6 kişiyi kaybetmiş durumdayız. 81 de yaralımız var. Bunlardan ikisi ağır olmak üzere. Bu olayların arkasında her kim varsa sonuna kadar, sınırların içinde değil dünyanın öbür ucuna da gitse bunlara ulaşılacaktır" açıklamasını yaptı. 

19.32: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki patlamada yaralananların tedavisinin hastanelerde sürdüğünü açıkladı. Olay yerine ulaşan ekiplerce ilk müdahalelerin yapıldığını belirten Koca, "Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" ifadesini kullandı. 

19.29: Adalet Bakanı Bozdağ, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstiklal Caddesi'ndeki patlamayla ilgili sekiz savcı ve iki başsavcıvekili görevlendirildiğini bildirdi. 

"Olayla ilgili terör kokusu var"

18.20: Patlamaya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 53 kişinin de yaralandığını açıkladı. Erdoğan, "Bugün saat 16.20'de İstiklal Caddesinde meydana gelen bombalı saldırıda vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Türkiye'yi ve Türk milletini terörle teslim alma çabaları, dün olduğu gibi bugün ve yarın da hedefine ulaşamayacaktır" dedi. 

Saldırıya ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, "Valinin bize aktardığı ilk bilgilere göre olayla ilgili bir terör kokusu var. Şu an itibarıyla ilk tespitler oradaki kaçışmalar vesaire falan, bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra nihai kararımızı vereceğiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Kalleş saldırının failleri ortaya çıkarılacak" dedi. 

18.18:  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstiklal Caddesi'ndeki patlamaya ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz haberlere ilişkin soruşturma başlatıldı. 

17.43: İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Yaralılarımız tedavi altına alınmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.  

"Sağlıklı bilgilendirme yapacağız"

16:55: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, patlamaya ilişkin yaptığı paylaşımında, "İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız" dedi.

 16:54: İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, "Can kaybı ve yaralılarımız var" dedi. Yerlikaya, patlamanın nedenine dair bir bilgi paylaşmadı. Yerlikaya Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bugün saat 16.20 sıralarında Beyoğlu ilçemiz, Taksim İstiklal Caddesi’nde bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine emniyet, sağlık, itfaiye ve AFAD ekiplerimiz sevk edilmiştir. Can kaybı ve yaralılarımız bulunmaktadır. Gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadelerini kullandı.  

16:20: Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde henüz neden kaynaklandığı bilinmeyen bir patlama meydana geldi.

 

 

 

 

 

 

  

Kaynak: AA