25 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.07.2024 07:47 | Son Güncelleme: 10.07.2024 08:20

Bodrum'daki orman yangını 18 saat sonra kontrol altında

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, ormanda çıkan yangın, havadan ve karadan müdahalelerle yaklaşık 18 saat sonra kontrol altına alındı. 100 hektar alanın zarar gördüğü belirtiliyor. Muğla Valisi İdris Akbıyık, "2024 yılının en ciddi yangınlarından birini yaşıyoruz" dedi. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor

Bodrum'un kırsal Pınarbelen Mahallesi'ndeki ormandan, dün saat 14.15 sıralarında alevler yükselmeye başladı. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına ilk etapta 8 uçak, 10 helikopter, 120 arazöz, 30'dan fazla itfaiye aracı, 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Birimi (UMKE) aracı, 2 ambulans, jandarma ve polise ait 5 adet TOMA, 16 su tankeri ve 500 personel ile müdahale edildi.

Fotoğraf: AA

 

Rüzgarın da etkisiyle yangın Etrim bölgesinden Sevda Tepesi'ne doğru yayıldı. Yangın söndürme uçakları sortiler yaparak yayılımın önüne geçmek için mücadele etti. Gece boyunca devam eden yangına, sabahın ilk ışıklarıyla beraber yeniden havadan müdahale başlatılırken, 4 helikopter ve 6 uçak yanan bölgenin söndürülmesi için aralıksız sorti yaptı.

Fotoğraf: DHA

 

Dün öğle saatlerinde başlayan yangın, yaklaşık 18 saat sonra kontrol altına alındı. Ekiplerin havadan ve karadan soğutma çalışmaları sürüyor.

100 hektar nitelikli orman alanı zarar gördü

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, "İyi ki akşam çıkmadı yangın havadan müdahale yapılabildik. Yaklaşık 100 hektar nitelikli orman alanı zarar gördü" açıklamasında bulundu.

"Yılın en ciddi yangınlarından biri"

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Yönetim Aracında yangındaki son duruma ilişkin bilgiler aldı. Akbıyık, burada yaptığı açıklamada, yılın en ciddi yangınlarından birini yaşadıklarını söyledi. Yangın söndürme çalışmasına Muğla Orman Bölge, AFAD, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum ve Milas Belediyesi ile özel sektörlerin destek verdiğini belirten Akbıyık, "Yangını elimizden geldiği kadar kontrol altına almak için havadan, karadan büyük bir mücadele veriyoruz. Yangında görev yapanları tebrik ediyorum" dedi.

Kaynaklar: AA-DHA