![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/Screenshot-2021-09-16-at-16.49.22.png)
![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/11/IMG-8200.jpg)
Ferah ve çok huzurlu
Belki de sadece meraklısının vakit ayırıp Nakkaştepe’ye gidip gördüğü çok özel kitaplar artık daha geniş bir kitleye ulaşacak. Pekçoklarının sandığının aksine söz konusu olan bir moda kitaplığından çok ötesi. Moda, mimari, fotoğraf, resim, sinema gibi sanatın tüm başlıklarındaki kitaplar bir moda merkezinde yer alıyorlardı şimdi ise bir sanat merkezindeler. Eskiden AKM’nin yanından kalkan sarı dolmuşların yerinde yükselen ve sanat kompleksinin tamamı gibi Murat Tabanlıoğlu imzasını taşıyan kütüphanenin kapısından içeriye girer girmez çarpılıyor insan. İlk hissedilen ferahlık ve huzur veren bir espas hissi. İçeriye birkaç adım attıktan sonra durup kafayı kaldırınca görülen diğer katlar ve birer mücevher gibi sergilenen kitaplar kalp atışını hızlandırıyor. Mekan oldukça aydınlık. Seçilen renkler de açık renk olunca ferahlık hissi daha da belirginleşiyor. Rafların ışıklandırmaları ilk etapta dikkat çeken unsurlardan. Ahşap ve kitap kokularının karışımı içe çekilince heyecan biraz daha artıyor. Bu heyecana bir de 450 metrekarelik üç kata uzun uzun bakıp “Peki incelemeye nereden başlamalıyım?” sorusu ekleniyor. 15 bin kitabın hepsine tek tek bakmak mümkün olsa keşke. Kabaca bir hesapla her gün 5 saati burada geçirmeyi göze alıp, günde 50 kitabı incelemeyi hedeflerseniz yaklaşık 10 ayda tüm kitapları taramanız mümkün olabilir. Görevliden yardım isteyip “İkat deseniyle ilgili kitap arıyorum, hangi rafta bulabilirim,” diye sormak da bir seçenek elbette. Sonuçta Bay Vitali’nin en sevdiği ve ilham aldığı kitaplar desen ve dekorasyon kitaplarıymış. Hayattayken her yeni koleksiyon öncesinde uzun uzun dekorasyon kitaplarını incelermiş. Ama eğer iyi bir kütüphane kullanıcısı iseniz, hiçbirine gerek kalmaz. Amerikan Kongre Kütüphanesi’nin uluslararası kodlama sistemini takip edip aradığınız kitaba birkaç dakika içinde ulaşırsınız. Mesela NA, bu kodlama sistemini kullanan bütün kütüphanelerde mimari anlamına geliyor. TT moda, TR ise fotoğraf demek. Bu arada belki de şansınıza Bay Vitali’ye imzalanmış kitaplardan biri denk gelir. Kodlama sistemine sadık kalındığı için imzalı kitaplar için ayrı bir bölüm hazırlanmamış, aralarda keşfedilmeyi bekliyorlar.![Vitali Hakko](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/11/vitali-hakko.jpeg)