23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.11.2023 08:48 | Son Güncelleme: 04.11.2023 09:09

CHP 38. Olağan Kurultayı: CHP yeni genel başkanını seçiyor

CHP'nin 38. Olağan Kurultay'ı bugün toplanıyor. İlk gün genel başkan, 2. gün parti meclisi üyeleri seçilecek. Başkanlık yarışının Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel arasında geçmesi bekleniyor. İlhan Cihaner ve Örsan Öymen'in adaylığı ise en az 68'er delegeden imza alabilirlerse kesinleşecek
CHP 38. Olağan Kurultayı: CHP yeni genel başkanını seçiyor

CHP 38. Olağan Kurultayı, İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı sloganıyla bugün Ankarada başlıyor. 81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi, Cumhuriyet’in ve partinin 100. yılında yeni genel başkanı ve yeni parti yönetimini seçecek. Kurultayın ilk günü genel başkan seçimi yapılacak, ikinci günde; Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek.

Kurultayın divan başkanlığını Kılıçdaroğlu’nun davetiyle “değişimi” savunan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak. Ankara Spor Salonu'nda saat 10.00'da başlayacak kurultayda, CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, eski PM üyesi Örsan Kunter Öymen ve eski milletvekili İlhan Cihaner yarışacak.

Kaç delegenin imzası gerekiyor?

Kurultay, normal şartlarda 2022 yılında yapılacaktı ancak pandemi ve olası erken seçim ihtimali nedeniyle ertelendi. CHP’nin bir önceki kurultayı ise 25-26 Temmuz 2020’de yapılmıştı.

CHP’nin iç tüzüğü gereği genel başkanlığa aday gösterilmek için parti delegesinin yüzde 5’i olan 69 delegenin imzası gerekiyor. Genel Başkan seçilmek için ise delege sayısının çoğunluğu olan en az 684 delegenin oyunu almak gerekiyor.

Kurultayda Kılıçdaroğlu'nun 900, değişimcilerin adayı Özel'in ise 400 civarında delege imzasıyla aday gösterilmesi bekleniyor. Genel başkanı ve parti meclisi üyelerini toplam 1368 delege belirleyecek. Yeni parti meclisi, belediye başkan adaylarını belirleyecek.

Kılıçdaroğlu ve Özel'i destekleyen delegeler

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Salı akşamı Ankara’ya gelerek Genel Başkan adayı Özgür Özel’i ziyaret etmiş ve 196 il delegesinin 185’inin destek imzalarını iletmişti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu’na imza veren 95 milletvekili adına Meclis’te basın açıklaması düzenlenmişti. Dün de 55 il başkanı, topladıkları imzaları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim etmiş ve destek açıklaması yapmıştı.

Giriş çıkışlarda turnike sistemi kullanılacak

Bu arada salon hazırlıklarına 2-3 gün öncesinden başlamayı kararlaştıran parti genel müdürlüğü, delegelerin oylarını hızlı kullanması ve giriş çıkışlarda karmaşa olmaması için "turnike" sistemini kullanacak. CHP'nin 4-5 Kasım tarihinde yapılacak kurultayında, ilk gün genel başkan seçimi, ikinci gün ise PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi yapılacak. CHP'de genel başkanlığa aday olabilmek için delegelerin yüzde 5'inin imzası gerekiyor.

Ankara'da bazı yollar kapalı olacak

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara Spor Salonu’nda 4-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği 38. Olağan Kurultayı sebebiyle kentteki bazı yolların araç trafiğe kapalı olacağını duyurdu. Buna göre 03.11.2023 tarihinde saat 22.00’den itibaren program sona erene kadar;

  • Cumhuriyet Caddesi’nin Gar Kavşağı ile Baruthane Kavşağı arasında kalan bölümü çift yönlü,
  • Gar Kavşağı ile Gar Kavşağı'na bağlanan ve Gar Kavşağı'ndan açılan yan varyantların tamamı (alt geçit hariç), Ulaştırma Kavşağından Gar Kavşağı'na bağlanan yan varyantın tamamı,
  • Gar Kavşaktan Kazım Karabekir Caddesine bağlanan yan varyantın tamamı (üst geçit hariç), araç trafiğine kapatılacak.