21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 21.08.2023 08:53 | Son Güncelleme: 21.08.2023 09:24

CHP Grup Başkanı Özgür Özel: İttifak meselesini seçime yakın bir zamana bırakmak lazım

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanı Özgür Özel, yerel seçimler öncesi yapılabilecek ittifaklara ilişkin, "Yüzde 50+1'lik siyaset, bizi ittifak siyasetine mahkum ediyor. Elbette 50+1 ile meşgul olacağız. İttifak meselesini seçime yakın bir zamana bırakmak lazım" dedi
CHP Grup Başkanı Özgür Özel: İttifak meselesini seçime yakın bir zamana bırakmak lazım

Manisa Büyükşehir Belediyesi İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı Kongresi'ne katılan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, gelecek yıl gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özel, "İttifak yapılacaksa onun bir iç hukukunun yazılıp, ona göre bir şey alınacaksa, verilecekse, paylaşılacaksa gerçek sıkletler üzerinden tartıya çıkmak ve bunu öyle yapmak lazım" ifadelerini kullandı.

"Bizi ittifak siyasetine mahkum ediyor"

Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Yüzde 50+1'lik siyaset, Türkiye'yi dikine kesen siyaseti dayatıyor. Bu da bizi ittifak siyasetine mahkum ediyor. Elbette 50+1 ile meşgul olacağız. Ama bunu yaparken birazcık seçime doğru bırakacağız. Çünkü bu seçimin ertesi günü başlayan ittifak meselesi seni birilerini kırmamak, birilerini karşına almamak, belli yerlerde bir başkasını kızdırmamak üzerinden kendi siyasetini üretememe, kendi siyasetini önerememe, kendi siyasetinde var olamama sonuçlarını doğruyor. O yüzden bence bundan sonra ittifak meselesini seçime yakın bir zamana bırakmak lazım. Orada hep beraber boksörlerin, güreşçilerin yaptığı gibi müsabakadan önce herkesin bir tartıya çıkması lazım. Hangi sıklet olduğunu, kaç kilo bastığını göstermesi lazım. Ondan sonra bir ittifak yapılacaksa onun bir iç hukukunun yazılıp, ona göre bir şey alınacaksa, verilecekse, paylaşılacaksa gerçek sıkletler üzerinden tartıya çıkmak ve bunu öyle yapmak lazım."

 

Kaynak: AA