03 Mart 2024, Pazar
Haber Giriş: 14.11.2023 13:45 | Son Güncelleme: 14.11.2023 14:56

CHP lideri Özel Erdoğan'a seslendi: Gücünü Anayasa'dan alıyorsun bindiğin dalı kesme

Yeni döneme giren CHP'nin ilk TBMM Grup Toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AYM tartışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek "Sen gücünü Anayasa'dan alıyorsun, bindiğin dalı kesiyorsun. Bu ülkeye yaptığın kötülüğün farkında değilsin" dedi
CHP lideri Özel Erdoğan'a seslendi: Gücünü Anayasa'dan alıyorsun bindiğin dalı kesme

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin ilk TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulunuyor. Konuşmasına CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ederek başlayan Özgür Özel, ülke gündemine oturan AYM kararı tartışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek "AYM kararı, vatandaş Tayyip Erdoğan'ı da AKP Genel Başkanını da bağlar. Ben bu maddeyi yok sayıyorum diyor. Sen gücünü Anayasa'dan alıyorsun, bindiğin dalı kesiyorsun. Bu ülkeye yaptığın kötülüğün farkında değilsin" ifadelerini kullandı. Özel'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Tüm yaratılan dezenformasyonlarına rağmen CHP liderine demokratik yollardan rakip çıkabildiği büyük kurultayda sandıkların konulduğu demokratik bir yarışın yapılabildiği eğer delegeleri ona karar verirse CHP genel başkanının seçimle değişebilen bir parti olduğu çok önemli bir kurultayı geride bıraktık. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum
  • Ülkemiz çok zor bir dönemde geçiyor. 13 yıl boyunca AKP'ye karşı büyük bir mücadele vermiş, Artvin Şavşat'ta bir de şehit verdiğimiz olayda terör örgütünün hedefi olmuş, Ankara'dan İstanbul'a 432 km hak hukuk adalet olarak yürüyerek dünya siyaset tarihine geçmiş hepimize çok emeği olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu saygıyla selamlıyorum. 
  • Kurultayın sonunda parti meclisimiz oluştu. Yaş ortalaması 43tür. Bir MYK görevlendirdim 24 kişiden oluşuyor yaş ortalaması 46dır. Bu kapsamda bu ciddiyette bu resmiyette ilk kez Türkiye siyaseti tarihinde ilk kez gölge kabine yaptık. Gerekli eleştirileri yaparak gerektiğinde önden uyararak, doğru yaptıklarına destek olup yanlışlarında uyararak belirlediğimiz 19 arkadaşımız var. Erdoğan'ın kabinesinden tek fark şu. CHP'nin gölge kabinesinin 9'u kadın, 9'u erkek; Erdoğan'ın kabinesinde 1 kadın var. 
  • Türkiye'nin kadınları şunu görsünler, sen eve layıksın diyerek tüm işleri kadınlara layık gören bir anlayış ile sen ne kadarsan ben o kadar diyen bir anlayış var. Bu anlayış partimin ve benim anlayışım. Ama esas olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anlayışı. 
  • Sabahın 9'unda toplandık simit peynir yedik görüşlerini aldım. Her isteği yerine getiremezsiniz, çok sayıda il başkanımın taleplerini aldım, bu istekler listeye yansıdı. O gün bizim onlara verdiğimiz kıymeti bilkukabele etmek için kapalı grup toplantısı yaptık. Hepsi tanıştı. Bundan sonra et ve tırnak gibi yol yürüyecekler hepsinin yolları açık olsun. 
  • Cumartesi günü parti meclisimizi topladıktan sonra söz verdiğim gibi Manisama gitmiştim, annemle babamın evinden helallik aldım. Sonra Hatay'a gittim. Hatayspor bu büyük yıkıma rağmen bu matem formasıyla birlikte Mersinde maçlarını oynayarak büyük başarılara imza atıyor. Hatayspor'a başarılarının devamını diliyoruz. Hatay'a gittim, seçimden önce gittiğimde burada siyaset yapmayacağım demiştim. Sizi dinlemeye geldim dedim. Değerli kurultay delegeleri bana Özgür başkan sen ilk günlerden itibaren geldin, grubunuz buradaydı. Ekrem Başkan Hatay'dan sorumluydu hiç yalnız bıraktınız. Hatay'a devlet erken geldi gitti bizi unuttular. Enkaz kaldırmada bütün iller bitti dendi, en az yüzde 20-25'i duruyor. Hataylılar verilen sözler tutulmadı dediler. Resmi rakamdaki 32 bini daha başlamamışlar dahil 10 Hataylıdan 1'i yine sokakta. Diğer illerde de durum farklı değil. Can kayıplarının yarısı neredeyse Hatay'da. İlgimizi artırarak sürdüreceğiz, depremin takipçisi olacağız söz veriyoruz.
  • Barolar Birliği bir eylem yaptı onu hep birlikte destekledik. Şimdi bir başka yürüyüş var DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu İstanbul'dan Ankara'ya doğru yürüyor. Takip ediyoruz. Örgütlerimiz Eskişehir'de onlarla yürüyecekler. Vardıklarında ben ve grubum DİSK ile birlikte Ulus'a yürüyeceğiz, yeni yollarla tanışacaklar, yeni kulaklar işitmeye başlayacaklar. Değiştireceğiz bu ülkenin kaderini. Emek ile sermaye karşı karşıya gelmişse emeğin yanındayız!
  • Üzerine kilit açılmadığı için buraya gelemeyen Can Atalay. Bu karar bu meclis tarafından hızla ele alınmalı. Sayın Kurtulmuşu aradım olumu yaklaşımı oldu, sonra ne olduysa oldu. Uçaktaki açıklamalarından da anlaşıldı ki bu Anayasa karşı bu kalkışmayı bu, askerler yapıyorsa askeri darbe, sivil yapıyorsa sivil darbedir, bunu cumhurbaşkanı yapıyorsa bu ömrümde gördüğüm en hadsiz darbedir. Biz her darbede işkenceden geçmiş, bedeller ödemiş. Herkes ana muhalefetinin gözünün içini bakan, kapalı Meclisi açan, toplayan, kürsüye çıkan bir partiyiz. Biz darbe kimden gelirse gelsin karşısındayız demişiz. Bundan sonra Tayyip Erdoğan'a karşı biri darbeye karşılaşırsa gerekirse tankın üstüne çıkarız. Ancak, bu darbe girişiminde Erdoğan'a meydanı bırakmayız, haddini bilsin!

  • Ama Tayyip Erdoğan aslında öyle bir iş yapıyor ki yarın öbür gün kandırıldım aldatıldım der. Hep o iyi etrafı kötü. Anayasanın üçüncü maddesi açık net. AYM kararı bekletilmeden Resmi Gazete'de yayınlanır yasama yürütme yargı oranlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Vatandaş Tayyip Erdoğan'ı da AKP Genel Başkanını da bağlar. Ben bu maddeyi yok sayıyorum diyor. Sen gücünü Anayasa'dan alıyorsun, bindiğin dalı kesiyorsun. Bu ülkeye yaptığın kötülüğün farkında değilsin. Halen daha o günden beri direnişimiz sürüyor. Yeni bir eylem kadar nöbetimiz devam edecek. Erdoğan aklını başına topla bindiğin dalı kesme. Şimdi çıkmış Anayasa değişikliği yapalım diyor. Valla sayın Erdoğan sende Anayasa'yı değiştirecek sayı yok. Seninle birlikte Anayasa'yı güçsüzleştirmeye kalkarsam gözüm çıksın. Anayasa herkes için yapılır, her doğan çocuk için yapılır. Her doğana değil Erdoğan'a yapıldığı için kriz üretmektedir. 

  • CHP baba evidir. Herkes baba evinde doğar. Kimi bizim gibi baba evinde oturur, kimi küçüğüne razı olur. Kimi uzakta kimi yakında oturur. Herkes bilir ki baba evinde çorba kaynar, bacası tütmektedir. Başım sıkışırsa bir gün bu baba evinin kapıları bütün esnafların işçilerin yaşlısının gencinin ama gidişattan memnun olmayan herkesin baba evidir. Bu baba evinin tapusu kimsede değil, bende de Kemal Beyde de. İsmet Paşada da yoktu Bülent Ecevit'te de . Bu baba evinin tapusu senin babandan çok sevdiğin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tedir. Gelin baba evine güçlenelim, gelin kimsesizlerin kimsesi olalım. Gelin hep beraber zenginleşelim. Gelin hep birlikte bu ülkenin yüzünü güldürelim. Bu güzel ülkeyi hep beraber Atatürk'ün dediği yere çıkaralım. Büyük güçlü ve zengin Türkiye için. Baba evi sizleri bekliyor.