03 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 03.03.2023 11:55 | Son Güncelleme: 03.03.2023 14:30

Danimarkalı Bakan Jorgensen: Depremin bu kadar güçlü olduğunu hayal bile edemedim

Danimarka Kalkınma Yardımı ve Küresel İklim Politikası Bakanı Dan Jorgensen, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden en fazla etkilenen illerden Hatay'daki yıkımın büyüklüğünü kenti görünce daha iyi anladığını söyledi
Danimarkalı Bakan Jorgensen: Depremin bu kadar güçlü olduğunu hayal bile edemedim

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden zarar gören Hatay'da incelemelerde bulunan ve bazı programlara katılan Danimarka Kalkınma Yardımı ve Küresel İklim Politikası Bakanı Dan Jorgensen, izlenimlerini aktardı. Jorgensen, durumun ne kadar üzücü olduğunu deprem bölgesine ulaştıktan sonra daha iyi anladığını söyledi.

Felaketin sonuçlarına bizzat şahitlik ettiğini dile getiren Jorgensen, "Açıkçası burayı görene kadar depremin bu kadar güçlü olduğunu hayal bile edememiştim. Tabii ki bölgeden gelen fotoğrafları, videoları görüyorsunuz, makaleleri okuyorsunuz ama burayı kendi gözlerimle gördüğümde bu doğal afetin ne kadar güçlü bir yıkıma yol açtığını anladım ve durumun ne kadar da kötü olduğunu fark ettim" dedi.

Jorgensen, bölge halkına yardımcı olmaya çalışan insanların çok cesur olduğunu vurguladı. Danimarka olarak Türkiye ile dayanışma içinde bulunmanın son derece önemli olduğunu kaydeden Jorgensen, "Danimarka dahil uluslararası toplum, hep birlikte Türkiye'ye yardımcı olmak için çalışıyor. Danimarka hükümeti, deprem yardımı olarak Türkiye'ye yaklaşık 10 milyon euro tahsis etti" diye konuştu.

Dan Jorgensen, bu yardımın özellikle depremlerden etkilenen nüfusun en çok ihtiyaç duyduğu yardım malzemelerinin temininde kullanıldığını anlattı. En çok ihtiyaç duyulan malzemelerin çadır, su, gıda maddeleri ve sağlık kitleri olduğunu belirten Jorgensen, "Biz yerel kuruluşlara, Türk hükümetine, sahada çalışan sivil toplum örgütlerine neye ihtiyaçları olduklarını soruyoruz. Onlardan aldığımız cevaba göre de hem uluslararası toplumla hem Avrupa'daki ortaklarımızla işbirliği yaparak Türkiye'ye bu yardımı ulaştırmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA