08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 10.04.2023 20:39 | Son Güncelleme: 10.04.2023 20:43

Deprem ve Togg kredisi vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 25 zanlı tutuklandı

Diyarbakır merkezli 3 ilde, deprem ve Togg kredisi vaadiyle vatandaşları dolandıranlara yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 25 zanlı tutuklandı
Deprem ve Togg kredisi vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 25 zanlı tutuklandı

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince dün Diyarbakır, İstanbul ve Ankara'da çok sayıda dolandırıcılık olayına karıştıkları belirlenen suç örgütüne yönelik eş zamanlı operasyonda yakalanan ve aralarında örgütün elebaşı olduğu öne sürülen Suflör lakaplı kişinin de bulunduğu 25 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılar, nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, uzun namlulu silah, 8 POS cihazı, 17 cep telefonu, çok miktarda döviz ve nakit para ele geçirilmişti.

Vatandaşların hesaplarından para çekmişler

Şüphelilerin internetten faizsiz kredi, kolay kredi, hazır kredi ve deprem kredisi adı altında tanıtımlar yaparak vatandaşları kandırdığı, internetten form dolduran mağdurların sözde banka çağrı merkezi tarafından aranarak kredi onay bahanesiyle şifre ve bilgilerinin alındığı, banka hesaplarından para çekildiği tespit edilmişti.

Togg'a kredi yalanı

Şüphelilerin, yerli otomobil "Togg'a kredi" ilanı verdiği, sahte hatlardan kredi talebi olanları arayarak, sahte ödeme platformu oluşturduğu ve şifrelerini alıp vatandaşları mağdur ettiği belirlenmişti.

Paravan şirketler kurup toplantı yapmışlar

Şüphelilerin 8 ayrı paravan şirket kurarak POS cihazlarını bu şirketler adına bankalardan aldıkları, farklı illerdeki otellerde toplantı yaparak üzerine şirket kurulacak şahısları ikna ettikleri, mağdurlarla konuşacak çağrı merkezi çalışanlarına diksiyon eğitimi ve brifing verdikleri ortaya çıkmıştı.

Zanlıların hesaplarındaki toplam işlem tutarının 157 milyon 816 bin 232 lira olduğu tespit edilmişti.

Kaynak: AA