21 Şubat 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 11.04.2023 19:02 | Son Güncelleme: 11.04.2023 19:50

Euroleague Basketball ailesinden BİDEV’in 'Basketbol Köyü' projesine destek

Avrupa Ligi Basketbol (Euroleague Basketball) organizasyonu ile Basketbol İçin Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerdeki yardım çalışmaları için güçlerini birleştirdi
Euroleague Basketball ailesinden BİDEV’in 'Basketbol Köyü' projesine destek

Türkiye'nin yakın tarihinin en büyük depremi Hatay ili dahil 11 ili vurduğunda, tüm dünya depremden etkilenen binlerce insanla dayanışmasını gösterdi. Basketbol camiası da bir istisna değildi. Kulüpler, oyuncular, koçlar, hakemler ve taraftarlar yardım etmek için üzerlerine düşeni yaptı.

İlk yardımların etkilenen ailelere ulaşmaya başladığı bir dönemde, Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV) hızla evsiz kalan binlerce insan için uzun vadeli planlar yapmaya ve Euroleague Basketball da kulüpleri, ortakları, gönüllü kulüpleri, sporcu, antrenör ve hakem dernekleriyle birlikte anında destek vermeye başladı.

100 adet donanımlı konteyner desteği

BİDEV'in "Basketbol Köyü" projesi, 11 bin 397 metrekarelik alana 100 adet donanımlı konteyner kurarak depremde evini kaybedenlere destek olmayı amaçlıyor. Bu konteynerlar, ısınma, su, tuvalet ve internet gibi temel günlük ihtiyaçları ve yaşam mobilyalarını içeriyor. "Basketbol Köyü", tamamen işlevsel bir basketbol sahası da dahil olmak üzere, eğitim, sağlık ve spor için özel sosyal alanları içerecek ve Nisan ayında ilk ailelerin gelişine hazır olacaktır.

Bu yerleşke, 6 Şubat 2023'te Türkiye ve Suriye'yi vuran çok sayıda depremin ardından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Hatay'ın Belen ilçesinde yer alıyor. Bu depremler 50.000'den fazla can aldı ve on binlerce kişiyi evsiz geride bıraktı. 

Euroleague Basketball CEO'su Marshall Glickman


Glickman: Hasan Arat'a ve BIDEV'e teşekkür ediyorum

Euroleague Basketball CEO'su Marshall Glickman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

"Euroleague Basketball ailesinin dayanışmasına, gösterdikleri ilgi ve bu yıkıcı olaydan etkilenenlere sunulan destek için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. İlk depremden bu yana, evini kaybeden tüm mağdurlara desteğimizi sunmak için genel bir yardımlaşma koordine ettik. Hasan Arat'a ve BİDEV'deki ekibine, bize yüzlerce aileye fark yaratacak 'Basketbol Köyü' projesi ve yerel kökleri olan bir vakıf ile iş birliği yapma fırsatı sundukları için şükranlarımı sunuyorum."

BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Üyesi Hasan Arat


Arat: Euroleague Basketball'un desteği çok değerli

BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Üyesi Hasan Arat ise şu açıklamayı yaptı:

“BİDEV, Mütevelli Heyetimiz kurucu üyelerinden Polimeks Holding Başkanı Erol Tabanca, TBF (Türkiye Basketbol Federasyonu) ve TÜBAD (Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği) ile birlikte Türkiye'nin güneydoğusundaki 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremden etkilenenlerin temel barınma ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Hatay ili, Belen ilçesinde 'Basketbol Köyü' kurmak için yeni bir proje başlattı. Hatay Belen'de bulunan 'Basketbol Köyü' deprem sonrası akut dönemde yaşanan zorlukların aşılmasına katkı sağlayacak. BİDEV, 'Basketbol Köyü'nün inşası ve temel ihtiyaçların karşılanmasının ardından, basketbol eğitimi ve bazı eğitici faaliyetlerle çocuk ve gençlerin yaşadıkları zorlukları aşmalarına ve iyileştirmelerine yardımcı olmaya devam edecek. Euroleague Basketball ailesine ve Marshall Glickman'a destekleri için teşekkür ederiz. Böylesine büyük bir felaketin ardından Euroleague Basketball'un Türkiye'yi uzun vadeli ortağı olarak desteklemesi çok değerli.”

"Basketbol Köyü" projesi, Euroleague Basketball ailesinin üyeleri tarafından Türkiye ve Suriye'deki depremlerle ilgili olarak halihazırda geliştirilen destek çalışmaları listesinde yer alıyor. 

Euroleague Basketball, bu adresten bağış yaparak herkesi BİDEV'in "Basketbol Köyü" girişimine destek vermeye davet ediyor.