19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 01.06.2023 23:33 | Son Güncelleme: 02.06.2023 08:52

Gazeteci Mehmet Barlas hayatını kaybetti

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Şişli'deki özel bir hastanede 81 yaşında hayata gözlerini yumdu
Gazeteci Mehmet Barlas hayatını kaybetti

Şişli'deki özel bir hastanede zatürre tedavisi gören 81 yaşındaki Gazeteci Mehmet Barlas, gece saatlerinde hayatını kaybetti. Barlas, pazar günü öğle namazına müteakip Beşiktaş'ta bulunan Barbaros Hayrettin Paşa Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Yeniköy Mezarlığı'na defnedilecek.

Vefat haberini sosyal medya hesabından duyuran Sabah Gazetesi yazarı İsa Tatlıcan, "Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas’ı kaybettik. Okurlarının, ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağolsun" ifadelerini yazdı.

Yakınları hastaneye geldi

Ölüm haberini alan oğlu Cemil Barlas, Okan Üniversitesi kurucularından Bekir Okan ve yakınları hastaneye geldi. Hastane çıkışı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bekir Okan, “Türkiye çok büyük bir entelektüel, iyi bir insanını kaybetti. Benim hem hemşerim hem de çok yakın dostum. Hem de Okan Üniversitesi'nin kuruluşundan beri mütevelli üyesiydi 25 yıldır. Çok üzgünüz. Artık çocuklarına Allah uzun ömürler versin ve de kendisi rahat uyusun. Ülkemizin büyük bir entelektüel kaybı” dedi.

 Siyasilerden taziye mesajı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Basın dünyamızın duayen isimlerinden Sayın Mehmet Barlas’ın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Rabbim rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesine ve Turkuaz Medya grubuna taziyelerimi sunuyor ve sabırlar diliyorum. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas’ın vefatını teessürle öğrendim Merhum Mehmet Barlas’a Allah’tan rahmet, ailesine ve Sabah Gazetesi camiasına başsağlığı, sabır diliyorum. Rabbim, merhameti/mağfireti ile muamele eylesin Mekânı cennet olsun.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Gazetecilik mesleğinin duayen isimlerinden Mehmet Barlas, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, okurlarına ve medya camiasına başsağlığı diliyorum.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Basın dünyasının duayen isimlerinden Sabah Gazetesi’nin Başyazarı Mehmet Barlas’ın vefatını derin bir üzüntü ile öğrendim. Mehmet Barlas’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına, okurlarına ve Sabah Gazetesi’ne başsağlığı dilerim.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Basın dünyamızın usta isimlerinden Mehmet Barlas’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Allah rahmet eylesin... Değerli ailesine ve Turkuaz Medya grubuna başsağlığı diliyoruz...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı: Sabah Gazetesi Başyazarı Sayın Mehmet Barlas’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Sayın Barlas’a Allah’tan rahmet, ailesine, okurlarına, sevenlerine ve tüm medya camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet Olsun.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Basınımızın duayenlerinden Gazeteci-Yazar Mehmet Barlas’a Allah’tan rahmet, ailesi, sevenleri ve basın camiasına başsağlığı diliyorum. Uzun yıllar Sabah Gazetesi Başyazarlığı yapan kıymetli gazetecimizin mekânı cennet, makamı âli olsun.

Mehmet Barlas kimdir?

Barlas, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971'de mezun oldu. Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nda basın komisyonu başkanlığı yapan Barlas, gazetecilikle öğrencilik döneminde babasının kurucusu olduğu Son Havadis gazetesinde tanıştı.

Cumhuriyet gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başlayan Barlas, 12 Mart Muhtırası sonrası gazeteden çıkarıldı. İsmail Cem'in genel müdürlüğü döneminde TRT'de iç ve dış haberler danışmanlığı yapan Barlas, 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.

Barlas, Son Havadis, Cumhuriyet, Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Hürriyet, Türkiye, Sabah, Yeni Şafak, Star, Akşam, Posta ve Sabah'ın da aralarında olduğu birçok gazetede köşe yazarlığı yaptı.

Çeşitli dönemlerde Star TV, ATV, Show TV ve TGRT'de günlük haber yorumculuğu yapan Barlas, 2003'te kızı Ela Barlas ile haber programı hazırladı ve sundu. 2008 yılı içinde kısa bir süre ATV'de ana haber bülteninin sunuculuğunu yapan Barlas, NTV'de Emre Kongar'la birlikte Yorum Farkı adlı programı sundu.

NTV ve NTV Radyo'da Oğuz Haksever ile Makam Farkı adlı programı yapan Barlas, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesiydi. Canan Barlas ile evli olan Mehmet Barlas'ın Cemil Barlas ve Ela Barlas adında iki çocuğu bulunuyor.