21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 24.07.2023 17:34 | Son Güncelleme: 24.07.2023 17:47

Gelecek Partisi'nden Özdağ'la protokol açıklaması: Demokratik siyasete güveni sarsacak nitelikte

Gelecek Partisi, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu öncesinde CHP ile Zafer Partisi arasında imzalanan protokole ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Ortaya atılan iddiaları ve yapılan tartışmaları son derece üzücü ve demokratik siyasete güveni sarsıcı nitelikte görüyoruz" denildi
Gelecek Partisi'nden Özdağ'la protokol açıklaması: Demokratik siyasete güveni sarsacak nitelikte

Gelecek Partisince, CHP ile Zafer Partisi arasında imzalanan protokolle ilgili, "Özdağ'ın ortaya attığı iddiaları asla kabul edilemez gördüğümüz için Sayın Genel Başkanımız, Sayın Kılıçdaroğlu'nu arayarak düşüncelerini ve önerilerini her zaman olduğu gibi samimi, açık ve dürüst bir şekilde kendisine iletmiştir" bilgisi paylaşıldı.

Gelecek Partisinden yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın seçimler öncesinde yedi maddelik işbirliği protokolünü kamuoyuyla paylaştığı anımsatıldı.

"Protokol iddiaları üzerine Kılıçdaroğlu'nu aradı"

Bu protokolün herhangi bir şekilde yönetime katılımı öngörmediği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı: "Öte yandan bilgimiz ve onayımız dışında kişiler arasında mahfuz tutulan herhangi bir protokolün bizim açımızdan siyasi ve ahlaki değeri yoktur. Sayın Özdağ'ın 17 Temmuz günü aralarında İçişleri Bakanlığının da bulunduğu üç bakanlık ve MİT başkanlığı ile ilgili hususları da kapsayan gizli bir protokol konusunda ortaya attığı iddiaları asla kabul edilemez gördüğümüz için Sayın Genel Başkanımız, Sayın Kılıçdaroğlu'nu arayarak düşüncelerini ve önerilerini her zaman olduğu gibi samimi, açık ve dürüst bir şekilde kendisine iletmiştir."

"Demokratik siyasete güveni sarsıcı nitelikte" 

Açıklamada, şeffaflık, tutarlılık, siyasi ahlak ve insan onurunun Gelecek Partisinin siyaset anlayışının temelini teşkil eden ilkeler olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi: "Her ne surette olursa olsun iktidarda kalmak veya hangi yöntem ve yol arkadaşı ile olursa olsun iktidara gelmek için siyaset yapmayı bu temel ilkelerle bağdaştırmak mümkün değildir. Hedef ile yöntem arasında kurulan ilişki siyasi ahlakın özünü teşkil eder. Bu bağlamda, son günlerde ortaya atılan iddiaları ve yapılan tartışmaları son derece üzücü ve demokratik siyasete güveni sarsıcı nitelikte görüyoruz. İktidarın halkı inim inim inleten zam ve vergi furyasını örtmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu gündeme takılı kalmak yerel seçimlere dönük psikolojik bir operasyona teslim olmaktan öte bir anlam taşımaz."

Kaynak: AA