Yusuf Akcakaya
[email protected] Bütün yılı rektörlük tartışmaları içinde geçiren Boğaziçi Üniversitesi’nin 154’üncü mezuniyet töreni 5 Eylül Pazar günü yapıldı. 1819 lisans, 529 yüksek lisans ve 80 doktora öğrencisi mezun edildi. Törende hiçbiri yoktu. Çünkü katılım yasaktı. Sunuculuğunu üniversite hocalarından Dr. Burcu Ertürk Kılıç’ın üstlendiği tören 53 dakika sürdü. İstiklal Marşı ile başladı, rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin konuşmasıyla devam etti. İnci beş dakika sahnede kaldı, sonrasında mikrofonu Nazım Salur’a bıraktı. Diplomasını İşletme Bölümü’nden 1986 yılında alan Getir’in kurucusu, mezunlar adına söz aldı. Katılım olmadığı için bütün bunları bilmenin tek yolu, YouTube’dan geçiyordu. Canlı yayınlanmayıp daha sonra banttan olarak platforma yüklenen tören, aynı anda en fazla 600 kişi tarafından izlendi. Haber yayına hazırlanırken 18 bin izlenmeye ulaşmıştı.![Rektör İnci YouTube’dan yayınlanan törende konuştu.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/inci.jpg)
Her öğrenci diplomasına istediği rektörü yazdı
Tören kaydı, sosyal medyanın önemli özelliklerinden biri olan kullanıcı yorumlarına da kapatılmıştı. Her videonun altında yer alan beğen-beğenme butonlarında ise dikkat çeken bir istatistik vardı. Beş gün içinde videoyu 156 kişi beğenirken 3 bin 400 kişi ise ‘dislike’ gönderdi, yani beğenmediğini belirtti. Katılıma kapalı tören Boğaziçili öğrencileri durdurmadı. Resmi mezuniyete alternatif olarak kendi organizasyonlarını yaptılar. Program 8 Eylül Çarşamba günü 16.30’da, öğrencilerin Mühendislik Fakültesi önünden Güney Meydan’a yürüyüşüyle başladı. Üzerinde “Aşağı bakma”, “Covid’e aşı bulundu kayyuma aşı aranıyor”, “Bu ülkeden bir gençlik alacaklıyız” yazan pankartlar eşliğinde yürüyen öğrencileri meydanda aileleri ve hocaları karşıladı. Toplam kalabalık yaklaşık 1000 kişiydi. Boğaziçililer yürüyüş sonrası rektörlük binasına sırt dönme nöbetiyle devam ettiler. Nöbet sonrasındaki açılış konuşmasını ise Alternatif Mezuniyet Ekibi’nden İmran Gökçe Şahin ve Dorun Tunaoğlu yaptı. Akademisyenler adına ise Ayfer Bartu Candan, yaz okulu ve güz dönemindeki dersleri onaylanmayan Feyzi Erçin ve Rektör Prof. Dr. İnci tarafından görevine son verilen Can Candan konuştu. Akademisyenlerin söz almasından sonra 2009 yılı Tarih Bölümü mezunu Zeynep Akçakaya ve öğrenciler Bilge Özmen ve Buse Giledereli sahneye çıktı. Törene katılım gösteren öğrencilerin adları tek tek okundu ve ‘alternatif diploma’ları teslim edildi. Diplomaların üzerinde ‘Geçerliliği yoktur’ ibaresi yer aldı. Rektör bölümünde ise Prof. Dr. Naci İnci’nin adı yoktu. Onun yerine her öğrenci istediği öğretim üyesi adını yazdı. Mezuniyet klasiği olan kep fırlatma da unutulmadı. Son olarak ise Güney Meydan’a kurulan alanda verilen konser ile alternatif tören noktalandı.![Fotoğraf: Ahmet Emre](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/image00004.jpeg)