03 Mart 2024, Pazar
Haber Giriş: 15.11.2023 16:15 | Son Güncelleme: 15.11.2023 16:40

İmamoğlu'ndan Bahçeli'ye yanıt: Ben zaten evimdeyim

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz gün kendisi için "Ara sıra keyfi yeterse boş zamanlarında İstanbul'a uğrayan belediye başkanını evine göndereceğiz" ifadelerini kullanan MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye cevap verdi: Ben zaten evimdeyim
İmamoğlu'ndan Bahçeli'ye yanıt: Ben zaten evimdeyim

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler'de katıldığı İSKİ Yenikapı Havzası Yatırımları temel atma töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dünkü grup toplantısında kendisini hedef alan sözlerine yanıt veren, İmamoğlu ,"Ben evimdeyim zaten. Belki başkalarıyla karıştırıyordur. O sözlere hiçbir zaman cevap vermedim ama evimdeyim. Evimde çok çalışıyorum. Bugün de evimin Esenler bölümündeyim. Bizi takip etsinler ve izlemeye devam etsinler" diyerek cevap verdi.

"İttifak çabamı sonuna kadar sürdüreceğim"

İYİ Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Buğra Kavuncu'nun ittifak ile ilgili “CHP'deki kongre sonrasında oluşan yönetim değişikliği bu kararı etkilemeyecektir. Genel İdare Kurulumuzun kararı çok net, 81 ilde adaya çıkartacak şekilde hazırlığımızı yapıyoruz” açıklaması da soruldu. İmamoğlu yöneltilen soruyu şöyle yanıtladı:

"Hiçbir partinin kendi iç konuşmalarını ya da yorumlarını, ben bir karşı yorum olarak önüme koyup, bunu sizinle konuşmam ve doğru da bulmam. Etik de değil. İşim de değil. Ama ben iddiayla, ısrarla diyorum ki; geçmiş dönem ittifakımız olan ve hala aslında o ittifakın bir belediye başkanı olan Ekrem İmamoğlu olarak söylüyorum ki; son ana kadar ittifak hem siyasi olarak ama aynı zamanda toplumun tabanında ittifakı kurma konusunda çok iddialı birisiyim. Ve bu konudaki iddiamı da son ana kadar devam ettireceğim. Gönül ister ki başta tabanda büyük bir ittifak, sonra da siyasi olarak üst ittifak kurulsun. Ama bir tarafı eksik kalırsa da en önemsediğim şey, milletin gönlünde kuracağımız büyük ittifaktır. Ben ona talibim. Ve bu ittifakın içerisinde sadece birkaç siyasi parti yok. Hangi siyasi görüşte olursa olsun, benim gönlümdeki ittifakın tarifini söylüyorum. İstanbul'da yaşayan 16 milyon insanımızın, başta çocuklarının, evlatlarının, gençlerimizin bir 'Ekrem Ağabeyi', bir 'Ekrem Başkanı' ya da onların tabiriyle, bazen ben de gülerek duyuyorum, 'Eko Başkanı' olmaya talibim. Burada da kimseyi ayırt etmiyorum birbirinden. Bu büyük ittifakı kuracağımıza da inanıyorum."

"Büyük bir mücadele verdik, vermeye de devam edeceğiz"

Geçmiş dönemde İBB'ye ait bazı taşınmazların vakıf ve cemaatlere tahsis edilmesine ilişkin bur soruşu da yanıtlayan İmamoğlu şunları söyledi:

"Ben de süreçleri takip ediyorum. Ne yazık ki bu ve buna benzer, geçmişte yapılmış tahsisler ya da usule uygun olmayan, hakkaniyet içermeyen kurum veya kuruluşlara aktarılan gayrimenkullerimiz, yapılarımız var. Biliyorsunuz ki, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren çok büyük bir mücadele verdik, veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bir bölümünü aldık. Hatta bunların bir kısmı daha geçenlerde işte Kadıköy'de açtığımız kız öğrenci yurdu gibi yapılar. Buna devam ediyoruz. Fatih sınırları içerisindeki bu yapıyı da biliyorum. Uzun zamandır bu mücadele sürüyor. Buna karşı gelmek, bunu Meclis'te engellemek ve bu aklın bu şekilde hareket etmesini milletin vicdana sunuyorum tam da yerel seçime giderken."