13 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.07.2023 15:25 | Son Güncelleme: 10.07.2023 16:50

İzmir Aliağa ve Menderes'teki 2 noktada orman yangını

İzmir'in Aliağa ve Menderes ilçelerinde orman yangını çıktı. Ekipler, alevlere havadan ve karadan müdahale ediyor

Aliağa'nın Çaltıdere Mahallesi'ndeki ormanda, saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Dumanı görenler, orman ve jandarma ekiplerine haber verdi. İhbarla bölgeye sevk edilen ekipler, yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 6 helikopter ve 4 uçak havadan, 18 arazöz, 5 dozer, 4 su ikmal aracıyla karadan müdahale ediyor.

Menderes ilçesi Oğlananası Mahallesi'ndeki ormanda ise saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. 15 dakika içinde ilk müdahale yapılan yangına  5 helikopter, 3 uçak ile havadan 14 arazöz, 4 su ikmal aracı ve 4 dozer ile karadan müdahalede bulunuluyor. 

Vatandaşlar tahliye ediliyor

Yangın hakkında bilgi veren Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, “Yerleşim yerine sıçramaması için çalışıyoruz. Şu anda 2 tane yazlık evimiz yandı. Vatandaşlarımızı karadan ve denizden tahliye ediyoruz" dedi. Güney rüzgar nedeniyle de alevlerin hızla yayıldığı bilgisini paylaştı.

Vali Köşger'den açıklama

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yaptığı açıklamada, ekiplerin kısa sürede yangına müdahaleye başladığını belirtti. Müdahalenin sürdüğünü bildiren Köşger, şunları kaydetti:

İki ayrı bölgede çıkan orman yangını devam ediyor. Aliağa’da yerleşim birimini tehdit ediyordu, oradaki tahliyeyi tamamladık. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tüm olanaklarıyla havadan ve karadan müdahale ediyor. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi, polis ve jandarma TOMA'larla, DSİ, Karayolları ve de diğer bölge müdürlükleri elindeki iş makinalarıyla da yangına müdahale ediliyor. Menderes'teki yangın şu an için yerleşim birimini tehdit etmiyor. Sanayi bölgesine yakın, oraya gelmesini engellemeye çalışıyoruz.

Kaynak: AA