17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.07.2023 20:33 | Son Güncelleme: 24.07.2023 00:00

Kahramanmaraş'ta orman yangınları

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ve Pazarcık ilçelerinde orman yangını çıktı. Yerleşim yerlerini de tehdit eden alevler yaklaşık 6 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alınabildi
Kahramanmaraş'ta orman yangınları

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ve Pazarcık ilçelerinde çıkan orman yangınları, havadan ve karadan müdahale edilerek yaklaşık 6 saatte kontrol altına alındı.

Onikişubat ilçesine bağlı Çamlıca ve Kazma Bağları mevkisi ile Pazarcık ilçesi Şahintepe mevkisindeki ormanlık alanlarda, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangınları görenler, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. İhbar üzerine, bölgeye çok sayıda arazöz, itfaiye ve ilk müdahale aracı ile ekipler sevk edildi. Yerleşim yerlerini de tehdit eden yangına, ekipler, birisi askeri 5 helikopter, 2 uçak, 24 arazöz ve 120 personelle müdahale etti. Pazarcık ilçesindeki yangın, ekiplerce yapılan müdahale sonrası kontrol altına alındı.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Yusuf Karartı, AA muhabirine, söndürme çalışmalarının havadan ve karadan müdahaleyle sürdüğünü, şu ana kadar 22 hektar civarında alanın zarar gördüğünü belirtti.
Karartı, söz konusu alanın 6 hektarının ormanlık, kalan kısmının ise tarım arazisi olduğunu dile getirdi.
Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun da yangının devam ettiği Kazma Bağları mevkisine gelerek, Karartı'dan, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Ekiplerin yoğun mücadelesi sonucu yangın, yaklaşık 6 saatte kontrol altına alındı. Yangınlarda 15 hektar tarım arazisi ile 6 hektar orman alanı zarar gördü.

Kaynak: AA