10 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 18.02.2023 20:22 | Son Güncelleme: 18.02.2023 20:46

Kandilli Rasathanesi: Çoklu kırılma, depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmez

Kandilli Rasathanesi, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremle ilgili yaptığı paylaşımda "Çoklu kırılma analizi bilimsel bir ifade olup depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmemekte" ifadelerini kullandı
Kandilli Rasathanesi: Çoklu kırılma, depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmez

Kandilli Rasathanesi, Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem hakkında sosyal medya medya üzerinden yapılan yorumlara cevap olarak Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda "Dünyada meydana gelen büyük depremlerin (Mw>7.0) çoklu kırılma ile meydana gelmesinin son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur" ifadeleri yer alıyor.

Paylaşımda " 6 Şubat 2023 saat 04:17'de meydana gelen Mw=7.7 büyüklüğündeki deprem ile ilgili son günlerde sosyal medya üzerinden yapılan yorumlara ilişkin açıklamamız aşağıda paylaşılmaktadır: Özellikle tüm dünyada meydana gelen büyük depremlerin (Mw>7.0) çoklu kırılma ile meydana geldiği son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Son 30 yıl içerisinde alet ve bilgisayar-yazılım teknolojisinin gelişmesine paralel olarak büyük depremlerin modelleme çalışmalarında çoklu kırılma yöntemi başarı ile kullanılmaktadır. Örneğin 1999 Gölcük-Doğu Marmara Depreminde bu çalışma yapılmıştır. Buna göre KAFZ içinde kuzey kolda 6 farklı doğrultudaki kırık parçasının 45 sn. içerisinde kırıldığı, gerek depremin analizi, gerekse saha gözlemleri ile kanıtlanmıştır" ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında, "Aynı olgu 6 Şubat 2023 depreminde de gözlenmiştir. Sismik dalgaların modelleme çalışmasında 04:17 depreminin 3 farklı şok ile meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden daha uzun sürdüğü belirlenmiştir. Deprem iki taraflı kırılarak (KD-GB) doğrultulu, güneyde tek bir parçanın, KD'ya doğru ise iki parçanın kırılması ile toplamda Mw=7.7'lik bir deprem ile enerjisini boşaltmıştır. Kısaca çoklu kırılma analizi bilimsel bir ifade olup, depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü" denildi.