22 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.05.2024 17:29 | Son Güncelleme: 26.05.2024 18:34

Katar uçağı Türkiye üzerinde şiddetli türbülansa girdi: 12 kişi yaralandı

Doha-Dublin seferi yapan Katar Havayolları’na ait bir uçak, Türkiye üzerinde seyrettiği sırada türbülansa girdi. Türbülans sırasında uçakta bulunan 12 kişi yaralandı
Katar uçağı Türkiye üzerinde şiddetli türbülansa girdi: 12 kişi yaralandı

Katar Havayolları’na ait bir uçağın türbülansa girmesi sonucu 12 kişi yaralandı. İngiliz Sky televizyonunun haberine göre uçak, Doha-Dublin seferini yapıyordu. Uçak, Türkiye üzerinde seyrederken türbülansa girdi. Türbülans sırasında 6 yolcu ve mürettebattan 6 kişi yaralandı.

Uçak, Dublin havalimanına indi. İnişin ardından acil durum ekiplerinin uçağa gittiği kaydedildi.

Bir hafta önce Londra-Singapur seferini yapan bir yolcu uçağı türbülansa girmiş, bir yolcu yaşamını yitirmişti.

İklim değişikliği türbülans riskini artırıyor

Uçuş ekipleri genellikle kötü hava koşullarını ve sert havayı önceden tahmin edebildiklerinden ve ayrıca bu etkilerle başa çıkmak için eğitildiklerinden, türbülanstan kaynaklanan ölümler ve ciddi yaralanmalar genellikle çok nadir yaşanıyor.

Ancak uzmanlara göre iklim değişikliği daha şiddetli türbülans olaylarına neden oluyor. Geçen yıl İngiltere'deki Reading Üniversitesi meteoroloji uzmanları tarafından yapılan bir araştırma, iklim değişikliği nedeniyle gökyüzünün kırk yıl öncesine göre yüzde 55'e kadar daha engebeli olduğunu ortaya koydu.

Karbondioksit emisyonlarından kaynaklanan sıcak hava, hava akımlarını değiştirerek özellikle Kuzey Atlantik'te türbülansı şiddetlendiriyor.