21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 24.05.2023 19:40 | Son Güncelleme: 24.05.2023 19:52

Kılıçdaroğlu ile Özdağ anlaşması sonrası Yeşil Sol Parti ve HDP'den açıklama

Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun anlaşmaya varması sonrası HDP'nin ne tepki vereceği merak ediliyordu. HDP ve Yeşil Parti tarafından yapılan ortak açıklamada son durumun değerlendirileceği ve kesin kararın yarın duyurulacağı kaydedildi
Kılıçdaroğlu ile Özdağ anlaşması sonrası Yeşil Sol Parti ve HDP'den açıklama

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci tur oylamasında Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı. Özdağ ve Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Merkezi'ndeki görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaparken iki parti arasında 7 maddelik bir de protokol imzalandı.

Yarın yazılı açıklama yapacağız

Bu gelişmenin ardından HDP ve Yeşil Sol Parti cephesinden gelecek tepki merakla bekleniyordu. HDP ve Yeşil Sol Parti tarafından yapılan ortak duyuruda, "Merkez Yürütme Kurulları olarak ortaya çıkan son durumu değerlendirmek ve tavrımızı kamuoyuna açıklamak üzere toplanıyoruz. Toplantı sonrası (yarın) yazılı açıklama yapacağız" ifadeleri kullanıldı.

Yeşil Sol Parti'nin açıklamasından saatler sonra HDP'nin sosyal medya hesabından yeni bir paylaşım yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Demokrasi ve özgürlüğü savunan politik ilkelerimize daha sıkı ve kararlı sarılıyoruz… HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları bugün olağanüstü toplanarak son gelişmeleri değerlendirmiştir. Buna göre;

1- Ülkemizde yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukuk açısından evrensel ilkelere uymayan uygulamalar bulunduğunu uzun zamandan bu yana ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir.

2- Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır. Tutumumuz ve eleştirimiz net ve açıktır. Kayyım uygulamaları sadece Diyarbakır'ın değil İstanbul'un ve bir bütün olarak hepimizin sorunudur.

3- Demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine sahip çıkmak ve bu konuda ilkesiz duruşlara taviz vermemek hepimizin görevidir. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz.

4- Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve kurulları ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımızı, seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halklarımızla paylaşacağız"