23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 08.05.2023 23:02 | Son Güncelleme: 09.05.2023 00:01

Kılıçdaroğlu: Kandil'in Millet İttifakı'na destek vermesi kimin işine yarayacak?

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Kandilden destek açıklamaları kimin işine yarar? Kandil’den yani terör örgütünden. Kimin işine yarar?" ifadelerini kullandı
Kılıçdaroğlu: Kandil'in Millet İttifakı'na destek vermesi kimin işine yarayacak?

NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar:

 • Hayatımda hiç duymadığım yalanları bu dönemde duydum. Bu kadar karalamaların olduğu bir seçim hatırlamıyorum. Cumhurbakanlığı makamı devletin sigortasıdır.
 • Elinde Türk bayrağı olan 7-8 yaşındaki bir çocuğa kim taş atar? O meydanda sadece Türk bayrağı var. O insanlara ‘terörist’ diye saldırıyorsunuz? Akıl alacak şey mi bu? Provokasyon. Kimlerin yaptığını ve teşvik ettiğini biliyoruz.
 • Ben Erzurum’u Erdoğan’dan önce biliyorum. Erzurum eski adıyla ‘doğunun Paris’i’dir. Dadaşlar kentidir. Çok sıcak insanları var. Oyun havalarından yemeklere kadar her şeyi mükemmel. Son derece sıcak kanlı, sevecen insanlar.
 • Bazıları tahrik ettiler. Elinde taş olan kişiler, bunu güvenlik güçlerinin gözetiminde yapıyorlar. Bütün bu olayların temel sorumlusu Saray’da oturan kişidir.
 • Kimler bu işi yaptı? Kimler taş atılmasını söyledi? Perdenin arkasında kimler var?
 • Muharrem İnce’ye teklif götürdük. Kabul etmedi. Basında da yer aldı.
 • Kandilden destek açıklamaları kimin işine yarar? Kandil’den yani terör örgütünden. Kimin işine yarar? Bizi mi destekliyorlar, onları mı destekliyorlar. Bizi desteklediklerini söylüyorlarsa “Aslında karşıyı destekliyorum” demektir.
 • 17-25 Aralık’ın tamamı doğrudur. Ben kasetlerin tümünün mahkemeye getirip incelenmesini istedim. Orada 17-25’i anlatıyorum ama konuşmalarımla oynayıp başka bir hale getirdiler. Kasetler yüzde 100 + yüzde 100 + yüzde 100 doğrudur.
 • Eskiden Bakanlar Kurulu yok muydu? Karara alınıyor muydu, alınıyordu. Biz yedi kişi bir araya oturacağız, niye karar alamayalım?  Bu konuyu henüz daha altı lider oturup konuşmadık. Sorumluluk nasıl paylaşılacak, onu oturup konuşacağız kendi aramızda. Önce şu seçimi bir alalım, memlekete bahar havası gelsin.
 • Durum ve hasar tespit komisyonu kuracağız. Komisyonu namuslu bürokratlardan oluşturacağız. Altı liderin önüne Türkiye'nin gerçek ekonomik durumu nedir, koyacaklar. Merkez Bankası'nın durumu nedir, bilen var mı? 128 milyar dolar arka kapıdan satıldı. Kur korumalı mevduatın bu ülkenin sırtına getireceği yük nedir? Bütün bunların hepsini saptayacağız.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı ayıracağız. Mutabakat metninde var. Birinci kuralımız şu, devlet saydam olacak. Devlet, vatandaşından gizli bir şey yapmamalı, güvenlik hariç. Vatandaştan toplanan verginin nerelere ne kadar harcandığını oturup bildirecek. Bunu bildirmeyen ülkede demokrasi yok demektir. Ulusal vergi konseyi kuracağız. Konsey vergilerin nereye harcandığını her yıl açıklayacak. Bu aynı zamanda demokrasinin güçlenmesine yol açacak.