23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 25.10.2023 11:14 | Son Güncelleme: 25.10.2023 15:21

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, Ankara’da görüşecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4-5 Kasım’da yapılacak kurultay öncesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Ankara’ya davet etti
Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, Ankara’da görüşecek

CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı, Grup Başkanı Özgür Özel ve eski Parti Meclisi Üyesi Örsan Kunter Öymen’in genel başkanlık mücadelesi vereceği 38. Olağan Kurultay öncesi sürpriz bir gelişme yaşandı. Kılıçdaroğlu, Kurultay'a sayılı günler kala İmamoğlu'nu CHP Genel Merkezi'ne davet etti.

Divan başkanı olmasını teklif edecek

Ankara'da yarın gerçekleşecek görüşmede CHP liderinin Ekrem İmamoğlu’na, CHP Kurultayı'nda divan başkanı olmasını teklif edeceği öğrenildi. Bu görüşme öncesi İmamoğlu'nun nabzının kontrol edildiği ve İstanbul Belediye Başkanı'nın bu teklife sıcak baktığını ilettiği konuşuluyor.

CHP Kurultay'ı hakkında

CHP Parti Meclisi'nce (PM) alınan karar gereği 4-5 Kasım'da gerçekleştirilecek 38. Olağan Kurultay için parti genel müdürlüğü tarafından Ankara Spor Salonu kiralandı. Müdürlük, 1370'i delege olmak üzere, 1500 kişi için kalacak yer kiralamasına da başladı.  Salon hazırlıklarına 2-3 gün öncesinden başlamayı kararlaştıran parti genel müdürlüğü, delegelerin oylarını hızlı kullanması ve giriş çıkışlarda karmaşa olmaması için "turnike" sistemini kullanacak.

CHP'nin 4-5 Kasım tarihinde yapılacak kurultayında, ilk gün genel başkan seçimi, ikinci gün ise PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi yapılacak. CHP'de genel başkanlığa aday olabilmek için delegelerin yüzde 5'inin imzası gerekiyor.

Kasım sonunda tüzük kurultayı

Öte yandan CHP'nin yeni tüzük ve parti programı yazımı ise sürüyor. CHP'de 38. Olağan Kurultay'dan iki hafta sonra da tüzük kurultayı yapılması bekleniyor. Tüzük kurultayında parti tüzüğünün çağdaş hale getirilmesine yönelik değişiklikler ele alınacak.

Bu kapsamda, Avrupa'daki sol partilerin tüzükleri mercek altına alındı. Bunun yanında, Türkiye'deki diğer partilerin tüzükleri de inceleniyor. Yeni tüzükte milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesi, milletvekillerine dönem sınırı getirilmesi, 60 olan PM üyesi sayısının artırılması gibi değişiklikler bekleniyor.