30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.08.2023 19:31 | Son Güncelleme: 10.08.2023 19:46

Kılıçdaroğlu’ndan Türkiye ile İngiltere arasındaki anlaşmaya tepki: Türkiye'yi kim yönetiyor?

Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara ile Londra arasında imzalandığı İngiltere tarafından açıklanan 'yasa dışı göçmen' anlaşmasına tepki gösterdi. CHP lideri anlaşmayı İngiltere'nin açıklamasını son derece 'vahim ve sorunlu' olarak niteledi
Kılıçdaroğlu’ndan Türkiye ile İngiltere arasındaki anlaşmaya tepki: Türkiye'yi kim yönetiyor?

İngiltere, yasa dışı göçün yavaşlatılması amacıyla Türkiye ile yeni bir anlaşma imzalandığını duyurdu. İngiltere İçişleri Bakanı Braverman, kolluk kuvvetlerinin ortaklaşa çalışmalar yürüteceğini açıkladı. Twitter'dan konuya ilişkin değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu, anlaşmanın AB ile yapılan 'geri kabul' anlaşmasına benzediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"İngiltere, “insan kaçakçılığı yapan şebekeleri engelleme ve çökertme” odaklı, Türkiye ile bir anlaşma yapıldığını açıkladı. Anlaşmayla, Türkiye'de polis teşkilatı içerisinde İngiltere’nin desteklediği “kaçak göçle mücadele hedefli” bir birim oluşturulduğu ve bu birimin adının “mükemmeliyet merkezi” olduğu da ifade ediliyor. Göçten sorumlu İngiliz Devlet Bakanı Robert Jenrick, geçen ayki Türkiye ziyaretinde Kapıkule'de incelemelerde bulunmuştu. Jenrick bugün, yaptığı açıklamada Türkiye- İngiltere ortaklığının maddi destek içerdiğini de söyledi ama miktar vermedi.

Saray ve şürekâsına şunu söylemek isterim: “Bu iş, beceremediğiniz, yapamadığınız ya da her ne sebeple olursa olsun başarısız olduğunuz bir konuda Türkiye’ye müdahale anlamına geliyor. Ne kadar süslü laflarla paketlenirse paketlensin sonuçta bu birilerinin iç sistemimize müdahalesidir.”

Hem anlaşmanın hem de bizde kurulacak Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarafından değil de, İngiltere tarafından duyurulması son derece vahim ve sorunlu.

İngiliz basınında ayrıca bunun ardından, AB ile yaptığımız geri kabul anlaşmasının benzerinin Türkiye- İngiltere arasında yapılmasının gündeme geleceği de yazılıyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı'nın, Dışişleri Bakanlığı'nın, İçişleri Bakanlığı'nın, Londra Büyükelçiliği'nin, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün internet sitelerinde de bu konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yok… Biz yapılanları yabancılardan öğreniyoruz. Soru: Türkiye’yi kim yönetiyor?"