21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 12.03.2023 16:36 | Son Güncelleme: 12.03.2023 16:52

Kızılay Başkanı Kınık'tan çadır açıklaması: Atatürk’ün emriyle İsmet Paşa da sattı

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Ahbap'a 46 milyon liraya çadır satışını "Atatürk'ün emri ile İsmet Paşa'nın onayı ile yapılan çadır satışları var" sözleriyle savundu
Kızılay Başkanı Kınık'tan çadır açıklaması: Atatürk’ün emriyle İsmet Paşa da sattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın, deposundaki çadırları depremin ilk haftasında Ahbap Derneği’ne ve Türk Eczacıları Birliği’ne sattığı ortaya çıkmıştı. Eleştirilerin odağında olan Kızılay Başkanı Kerem Kınık sosyla medyadan yaptığı açıklamada satışın normal olduğunu söyledi.

"Her şeyi depremzedeler için seferber ettik satmadık"

Şahan Gökbakar'ın kendisiyle ilgili yapığı paylaşıma cevap veren Kınık Twitter hesabından "Şahan bey, bionuzda insan-baba-komedyen yazıyor, anlıyorum sizi size şöhret lazım. Ben de insanım, babayım sizden farklı olarak dedeyim de ve üniversite hocasıyım. Velev ki hata yapmış bile olsa bir insanı nefret objesi haline getirmek, tv ekranlarına resmini saatlerce sabitleyip linç duygusunu topluma yaymak, insanları tanımadığı bir insanın üzerinde tepinmeleri için kışkırtmak ne insanlığa ne babalığa sığar, ayrıca komik de değil. Defalarca açıkladık, Kızılay kendisine gelen bağışları ve afet depolarında her ne varsa her şeyi depremzedeler için seferber etti, satmadı. Ahbap derneği Kızılay'ın afet ve insani yardım sektörünün ihtiyaçlarına makul şartlarda kaliteli tedarik sağlansın diye kurulmuş şirketlerinden alım yaptı, Kızılay da o para ile tekrar çadır dikiyor ve önümüzdeki günlerde onları da vatandaşlarımıza gönderecek zaten. Kızılay bu işi yeni de yapmıyor, Atatürk'ün emri ile İsmet Paşa'nın onayı ile yapılan çadır satışları var. Ekranlara çıkıp maalesef attığı imzaları unutan eski Kızılay Genel Başkanları'nın ve Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı kararlarla yaptığı satışlar da var ki bunlar da yasal. Ha seleflerimizin yasal olmayan işleri de var, mesela kurup kurumu zarara uğrattıkları şirketler, ihmaller, suistimaller vs, zaten o konularda mahkemelerde yargılanıyorlar. Gözlerinin içine bakarak savunma hakkı vermediğiniz hiç bir insanı linç etmeyin, kul hakkıdır" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Türk Kızılay’ı, depremzedeler için olan 2 milyon sterlin (46 milyon tl) değerindeki çadırları satarak ülkede öfkeye yol açtı. Kızılay’ın yan kuruluşu olan bir STK, afet bölgesi için bağışlanan çadırların satışından kar elde ettiğini doğruladı.