15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 25.12.2023 21:21 | Son Güncelleme: 25.12.2023 21:25

Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırıyla ilgili yeni açıklama

Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için getirilen "yüzde 25 sınırı"nın 2024 yılında sonlandırılmasına ilişkin Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıklama yaptı. Açıklamada Bakan Şimşek'in düzenlemenin sona ermesine yakın düzenlemeyi yeniden gözden geçirileceğini söylediği kaydedildi
Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırıyla ilgili yeni açıklama

Kirada yüzde 25 zam sınırlamasına ilişkin görüşler gündeme geldi. 2024 yılı Temmuz ayında yürürlüğü bitecek olan düzenlemede yeniden süre uzatımına gidilmeyeceği öne sürüldü.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, süre bitiminde yüzde 25 sınırının kesin olarak kaldırılacağına ilişkin haberlere düzeltme geçti. Başkanlığın açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in basına kapalı bir toplantıda, "düzenlemenin sona ermesine yakın yeniden gözden geçirileceğini" ifade ettiğine dikkat çekildi ve bu sözlerin düzenlemenin kesin olarak uzatılmayacağı anlamına gelmediği belirtildi.

Son olarak düzenleme, 15 Temmuz 2023tarihinde ve 32249 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 02.07.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’na konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen Geçici Madde 2 hükümleri doğrultusunda yüzde 25’lik kira artış oranı 1 Temmuz 2024’e kadar devam edecek.

Gözden geçirildiği ifade edildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Bakan Şimşek, yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılacağını açıkladı” iddiasının doğru olmadığını paylaştı.

Açıklamada şunlar yer aldı:

"Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, basına kapalı bir toplantıda iş ve finans dünyası temsilcileri ile bir araya gelmiştir. Konut kiralamalarında kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te sona erecek olan düzenlemeye ilişkin sorulan soruya yanıt olarak Bakan Şimşek, düzenlemenin sona ermesine yakın yeniden gözden geçirileceğini ifade etmiştir. Bahse konu haberlerde iddia edildiği gibi konut kira artışlarında düzenlemeyle ilgili henüz bir karar alınmamış olmakla beraber, Bakan Şimşek’in kamuoyuna resmi bir açıklaması da bulunmamaktadır"