22 Temmuz 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.11.2023 10:07 | Son Güncelleme: 20.11.2023 11:55

Meteoroloji'den uyarı: Kar, sağanak ve fırtına bekleniyor

Yurdun kuzey iç ve doğu kesimlerinde yağış bekleniyor. Yağışlar Marmara ve Güneydoğu'da sağanak, iç ve doğu kesimlerde kar şeklinde olacak. Doğu Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de fırtına bekleniyor. Sıcaklıklar hafta sonuna kadar mevsim normallerine yükselecek
Meteoroloji'den uyarı: Kar, sağanak ve fırtına bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurt genelinin çok bulutlu, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, ÇankırıŞanlıurfa çevreleri ve Ankara'nın kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun yüksekleri, Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli, Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Rüzgarın, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat), Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

11 il için uyarı

Öte yandan rüzgar beklenen Adıyaman, Mersin, Malatya, Sinop, kar yağışı beklenen Ağrı, Erzurum, Kars ve Ardahan için sarı, kuvvetli kar ve karla karışık yağmur beklenen Artvin ve Rize için turuncu kodlu uyarıda bulunuldu.

Mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıklarının bugün doğu kesimlerde azalmaya devam edeceği, batı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar kuzey, iç ve batı kesimlerde artacağı ve mevsim normalleri civarına yükseleceği tahmin ediliyor.